Deprem konutları, öğrenci yurdu oldu

17 Ağustos depreminin ardından Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in 10 milyon dolarlık yardımı ile yaptırılan 'Deprem Konutları' Yurtkur'a bağlı öğrenci yurduna dönüştürüldü

Deprem konutları, öğrenci yurdu oldu

17 Ağustos depreminin ardından Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in 10 milyon dolarlık yardımı ile yaptırılan 'Deprem Konutları' Yurtkur'a Kocaeli Yurt Müdürlüğü'ne bağlı öğrenci yurduna dönüştü.

237 daire inşa edilmişti
10 milyon dolarlık yardımı karşılığında, depremzedelerin içine yerleştirileceği ve isminin Irak olacağı bir köy inşa edilmesini isteyen Saddam Hüseyin ile bir protokol imzalanmıştı. Böylece Hazine'ye ait İzmit Körfezi'ne hakim Arızlı Mevkii'nde deniz manzaralı bloklar halinde 237 daire inşa edilmişti. Diğer deprem konutlarının 90-100 metrekare olmasına rağmen 120-130 metrekare şeklinde inşa edilen deprem konutlarında yaşayacak kişiler de protokole göre belirlenmişti. Buna göre Saddam'ın deprem konutlarında, yaşadıkları daireleri depremde yıkılan ve en az 2 yakınını kaybetmiş ailelerin yerleştirileceği kararına varılmıştı.

5 yıl sonra çıkın ihbarnamesi
1999 depreminin ardından geçen 5 sene sonrasında ise depremzedelere Kocaeli Valiliği tarafından ihbarname gönderilerek, dairelerden çıkılması istendi. Konutların depremzedeler için yapıldığını gerekçe göstererek konutlardan çıkmayı reddeden sakinlerle polisin defalarca karşı karşıya gelmesi sonrasında nihayet 2010 yılında lojmanların bütünüyle boşaltıldı. Yaşanan eylemler sonrasında depremzedelerle anlaşma,dönemin Kocaeli Milletvekili ve günümüzün Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Sağlar'ın aracılığıyla TOKİ'den çok düşük taksitlerle ev sahibi olma hakkının tanınmasıyla sağlandı.

İzmitli Depremzedeler 'ihbarnamelere' büyük tepki göstermişti

Nihayet yurt oldu
Lojmanlardan depremzedelerin çıkartılmasının ardından sıka süre devlet erkanı lojmanı olarak kullanılan binalar nihayet geçen Temmuz ayı içerisinde Kocaeli erkek Öğrenci Yurdu olarak Kredi Yurtlar Kurumu'na devredildi. Bakını yapılan ve ihtiyaçları karşılanan dairelen bugün itibariyle 1.650 öğrenciyi barındıracak bir kompleks haline dönüştürüldü. Yurtta konaklayacak öğrencilerin ayda 120 TL katkı payı ödeyecekleri açıklandı.