Deprem testi Fikitepe'den başlayacak

17 Ağustos İzmit depreminin 15. yılı vesilesiyle İTÜ ve İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından geliştirilen Yapılarda Deprem Performansının Saptanması projesinin pilot bölgesi olarak Fikirtepe seçildi

Deprem testi Fikitepe'den başlayacak

İTÜ ve İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından geliştirilen Yapılarda Deprem Performansının Saptanması Projesi kapsamında yürütülecek çalışmalarda Fikirtepe bölgesine ağırlık verilmesi kararlaştırıldı. Proje kapsamında İstanbul kentsel dönüşümünün sembol merkezi Fikirtepe bölgesinde yer alan ve kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacak olan mevcut binalar ile İstanbul'da bu binadan daha az dayanıklı binaları temsilen yapılacak ikinci binalar test edilecek.

Böylece, Fikirtepe'nin gerçek binaları üzerinde yapılan testlerden hareketle İstanbul'un diğer binalarının durumu hakkında bir genelleme şansı ortaya çıkmış olacak. Projeyle birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 'Riskli Bina Tespik Yönetmeği' ve AFAD'ın 'Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik' mevzuatlarındaki maddeleri kapsayan öneriler geliştirilebilecek.