Deprem toplanma alanına külliye

1999 Marmara Depremi sonrasında 'toplanma alanı' ilan edilen bölgelerden Ataköy 7-8. kısım Orman Yolu külliye yapılacağı gerekçesiyle imara açıldı

Deprem toplanma alanına külliye

18 Haziran 2014/Emlakwebtv
Deprem toplanma alanı olarak ilan edilen bölgelere verilen imar izinlerine bir yenisi eklendi. Ataköy 7-8. kısımdaki Orman Yolu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, cami ve Kur'an kursu inşaatı gerekçesiyle imara açıldı.

Radikal Gazetesi'nden İdris Emen'in haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ataköy 7-8. kısımdaki Orman Yolu alanını 2013 yılı 1/5000 Nazım İmar Planı'nda yaptığı plan tadilatı ile imara açtı. Projeye göre bu bölgede 100 ağaç kesilecek ve bölgeye bir külliye yapılacak.

Projenin dışına çıkıldı
Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Mimarlar Odası İstanbul Büyükken Şubesi Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Ali Hacıaliloğlu'nun görüşlerine yer verilen haberde, projenin planlama ilkelerine aykırı olduğu vurgulandı. Hacıalioğlu, nazım imar planı ile uygulama planlarında Orman Yolu'nda sadece cami görülürken, Bakırköy Belediyesi inşaat ruhsatında külliye gözüktüğünü belirtti. "Yani projede külliye yok, ama inşaat ruhsatında var." diyen Hacıalioğlu, bu durumun inşaat ruhsatının yapılan plan tadilatına hukuken aykırı olduğunu gösterdiğini söyledi. 

Proje gerçekleşirse, tamamı imara açılacak olan alanın 2 bin 925 metrekaresi yatakhane, 311 metrekaresi ise lojman ve oturma alanı, ayrıca 28 araçlık bir otopark olacak.