Deprem toplanma alanları "AVM"lere bırakıldı

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, 1999 depremi sonrasında toplanma alanı olarak belirlenen 493 noktanın yarısından fazlasının AVM ve konut projelerine ayrıldığını açıkladı

Deprem toplanma alanları

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası, AFAT tarafından açıklanan toplanma alanları rakamlarına tepki gösterdi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından yapılan, İstanbul genelinde 1.332 toplanma alanının imara kapalı tutulan 77 çadır alanıyla birlikte 60 bin kişinin barınmasına olanak tanıyacağı şeklindeki açıklamalara yanıt veren TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, 1999 depremi sonrasında belirlenen 493 toplanma alanının 4'te 3'ünün ranta açıldığını söyledi.

Toplanma alanları AVM'ye dönüştü
Açıklamasında İstanbul'da çadır kurulacak ve toplanılacak alan kalmadığını vurgulayan Gökçe, dönemin belediye başkanı Ali Müfit Gürtuna öncülüğünde hayata geçirilen kurulun projelerinin ranta kurban edildiğini söyledi. Milliyet'ten Mert İnan'ın haberine göre, 14 kişilik kurulun, deprem sonrası çadır kurulacak boş alanları belirlediğini ve bu çalışmaların en az yapı güvenliği kadar önem taşıdığını belirten Gökçe:

"Son olarak 2003 yılında yapılmış olan toplantı notlarımda, 493 boş alan belirlenmişti. Bu alanların sayılarının daha da artırılmasını planlamıştık. Söz konusu alanlar, uzun bir süredir İl Afet Merkez Kurulu ve İBB'nin web sayfasında kalmıştı. Ancak konu gündeme gelince bu platformlardan da kaldırıldı..."

Yapılaşmaya açılan deprem toplanma alanları
İstanbul'da deprem toplama alanı olarak belirlenen ancak zamanla yapılaşmaya açılan araziler arasında, Zorlu AVM, Ali Sami Yen arazisi ve Likör Fabrikası arsası, Selenium Plaza, Meydan AVM, Starcity Outlet....