Depremde binaları bekleyen gizli tehlike

Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, alt katlarında fırın bulunan binaların deprem sırasında yüksek düzeyde yangın tehlikesi taşıdığı uyarısında bulundu

Depremde binaları bekleyen gizli tehlike

Jeofizik Mühendisi Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, alt katlarında fırın bulunan binaların deprem sırasında ciddi bir tehlike ile karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu. Gündoğdu, depremlerde "yangın" tehlikesinin gözardı edilmemesi gereken ciddi bir potansiyel olduğunu ve alt katlarında fırın bulunan binaların 1999 depremi sırasında da görüldüğü üzere insan hayatını tehdit eden güçlü bir faktör barındırdığını vurgulayarak:

"1999 depreminde yıkılan binalardan 30'a yakınının altında fırın vardı. İçlerindeki insanlar yanarak yaşamını yitirdi. Bizzat benim çektiğim fotoğraflar dahi var..." dedi.

Yüksek sıcaklığın betona etkileri
Yükseksıcaklık faktörünün betonu gevrekleştirdiğini, bu durumda da hiç bir sürtünme ya da demirlerde eğrilme bulunmadığını belirten Gündoğdu: "Fırını genişletmek için bir dizi operasyon yürütülüyor.Yüksek sıcaklığın beton gevrekleştirdiğini görüyoruz. Hiçbir sürtünme, demirlerde de eğrilme olmuyor. Böygece, en ufak sarsıntıda binalar yıkılıyor ve yangın tehlikesi aktif hale geliyor..." dedi. 

Tsunami tehlikesi var mı?
17 Ağustos depremi sonrasında Körfez'de yaşanan aşırı dalgalanmalar sorununa da değinen Gündoğdu, bazı noktalardaki yükselmelerin 2 metreyi geçmediği bilgisini verdi. Gündoğdu: "Bunun ciddi bir tehlike olduğunu sanımyorum. Tsünamiye neden olan, fayların yatay kırılması değil, aşağıya doğru düşmesidir." ifadelerini kullandı.

Kaç kişi ölür rakamları doğru değil
Afet Gönüllüleri Projesi kapsamındaki eğitim toplantısında konuşan Yrd. Doç Dr Gündoğdu, yapıların analizine ilişkin verilerin sağlıklı olmadığına da değinerek, 300-400 bin kişinin öleceği şeklindeki açıklamaların da gerçekçi olmadığı görüşlerini paylaştı.