Depremde çökecek binaları biliyoruz

Deprem Uzmanı Yrd. Doç. Dr Kubilay Kaptan, olası bir depremde hangi binanın ne kadar hasar göreceğini belirleyen bir "bilgisayar programı" geliştirildiğini söyledi.

Depremde çökecek binaları biliyoruz

Olası bir depremde hangi binanın ne kadar hasar göreceğini belirleyen bir bilgisayar programı yapıldı. Milliyet'ten Burcu Ünal'a açıklamalarda bulunan, Afet Uzmanı Yrd. Doç Dr. Kubilay Kaptan, bilgisayar programı sayesinde fazla zaman ve para harcamadan İstanbul'daki binaların depreme hazırlıklı olup olmadığının kesin biçimde denetlenebileceğini söyledi. 

Test programı Küçükçekmece Belediyesi'nde
Geliştirilen bilgisayar programının Japonya'da gelişkin biçimde kullanıldığını belirten Kaptan, yaygın kullanıma açık olacak şekilde basitleştirilmiş programın Küçükçekmece Belediyesi'ne verildiğini söyledi. Kaptan,  Daha önce Boğaziçi Üniversitesi'nin de kullandığı ancak teknik olması nedeniyle kamusal kullanıma aktarılmayan programın artık kullanılabilecek bir düzeye geldiğinin altını çizerek:

"Normalde 7 katlı bir yapının dayanıklılığının ölçülmesi için yaklaşık 10 bin TL para ve 1.5 aylık zaman dilimine ihtiyacı vardır. Bu program sayesinde binadan karot almaya da gerek kalmıyor. Tahribat yaratmadan, puanlama yapılabiliyor. Değerler alt alta konulup hesaplanıyor. Buna göre puan 25 altı ise bina tamamen çökecek, 25-35 arasındaysa daha fazla bakılması lazım anlamına gelir. 35'in üzerinde ise herhangi bir risk yok demektir..." dedi. 

En fazla yüzde 14 çöker
Yrd. Doç. Dr Kaptan, İstanbul'da olası bir depremde hasar görecek bina sayısı hesaplamalarında yaygın bir hata yapıldığını, hasar görecek bina ile çökecek bina sayısı kalemlerinin ortaklaşa kullanıldığını belirtti. Kaptan:

"Depremde İstanbul'daki binaların en fazla yüzde 14'ü çöker. Binaların yüzde 15'i ise çok faza hasar görür. Bunun dışındakilerin alacağı hasar ise orta ve küçük ölçektedir. Bu az bir rakam değil. 3 milyon binası olan bir şehirden bahsediyoruz..." dedi.