Depreme dayanıklı bina nasıl tasarlanır?

TGÜB, ODTÜ ve İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümleri ile ortaklaşa yürüttüğü AR-GE faaliyeti sonrasında Depreme Dayanıklı Bina Tasarım Kuralları'nı belirledi

Depreme dayanıklı bina nasıl tasarlanır?

2014 yılında başlayan ve 18 aylık AR-GE çalışmaları sonrasında Depreme Dayanıklı Tasarım Kuralları belirlendi. Çalışma, Türkiye Gazbeton Üreticileri Birliği tarafından ODTÜ ve İTÜ İnşaat Mühendisliği bölümlerinin işbirliği ile gerçekleştirildi.

Depreme dayanıklı bina tasarlamanın kuralları
Ülkemizdeki yapıların deprem güvenliğinin sağlanması adına tasarım kurllarının büyük bir önem taşıdığına dikkat çeken Türkiye Gazbeton Üreticileri Birliği Genel Sekreteri Gülay Özdemir, gazbeton yapı sisteminin hiçbir taşıyıcı sisteme ihtiyaç duymadan duvar, döşeme ve çatıda tamamen donatılı gazbeton paneller kullanılarak inşa edildiğini söyledi. Özdemir: "ODTÜ ve İTÜ ile gerçekleştirdiğimiz çalışma, gazbeton yapı sistemi ile inşa edilmiş yapılarda sistem tasarımına yönelik kurallar ve standartlar getirmektedir. Bu anlamda ülkemizde deprem güvenli yapıların tasarlanmasına yönelik var olan bilgi ve know-how boşluğunu doldurmaktadır..." dedi. 

Depreme dayanıklı bina nasıl tasarlanır?

Gazbeton Yapı Malzemesi'nin önemi
Deprem güvenliği açısından gazbeton kullanımının önemini vurgulayan ve Gazbeton Yapı Elemanları sisteminin dayanıklılığını tüm dünyaya ispatlamış olduğunu belirten Özdemir, 1-7 Mart Deprem Haftası'nın yaklaştığı bu günlerde deprem güvenliğinin artırılması konusunda gelişime odaklanılması gerektiğini belirtti. Özdemir:

"Yüzde 92’si deprem kuşağında bulunan ülkemizde yapı sektörü sürekli olarak yapılarda deprem güvenliğinin arttırılması konusunda gelişime odaklanmalı. Bu kapsamda, TGÜB olarak bizler de üzerimize düşeni yapmaya özen gösteriyoruz. Halihazırda, hafif bir malzeme olması nedeniyle, deprem güvenliği açısından cazip bir malzeme olan gazbetonu, yapılan ARGE çalışmalarıyla dünya standartlarının da üzerinde geliştirmeye devam ediyoruz.” dedi.