Depreme Dayanıklı Bina Tasarım Yarışması'na yoğun başvuru

DASK tarafından organize edilen Depreme Dayanıklı Bina Tasarım Yarışması'na bu yıl 35 ilden 76 başvuru geldi. Büyük finale katılmaya hak kazanan takım sayısı ise 24 oldu.

Depreme Dayanıklı Bina Tasarım Yarışması'na yoğun başvuru

Doğal Afet siortaları Kurumu-DASK tarafından bu yıl 4'üncü kez düzenlenen Depreme Dayanıklı Bina Tasarım Yarışması'na çok sayıda başvuru yapıldı. 6 Mayıs-8 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek etkinliği Türkiye genelinde 35 ülkeden 76 başvuru geldi. Büyük finale katılma hakkı elde eden takım sayısı ise 24 oldu. 

Depreme Dayanıklı Bina Tasarım Yarışması'na yoğun ilgi

Geleceğin mimar ve inşaat mühendislerine depreme dayanıklı bina tasarımı alanındaki akademik bilgi birikimine pratiğe dönüştürme fırsatı sunan Depreme Dayanıklı Bina Tasarım Yarışması'nı bu sene de yoğun ilgi geldi. Doğal Afet Sigortaları Kurumu-DASK tarafından gerçekleştirilen ve depreme dayanıklı yüksek bina tasarım, analiz ve model yapımı aşamalarında öğrencilere çalışma fırsatı sunma amacıyla gerçekleştirilen etkinliği ülke genelinde 51 üniversiteden 76 adet başvuru yapıldı. Disiplinler arası işbirliği olanağının yer aldığı yarışmaya kimi üniversitelerden çok sayıda takımın başvuruda bulunduğu görüldü. 

Deprem mühendisliği alanının tek yarışması

DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'nda başvuru sürecinin hemen ardından ön elemelerin de tamamlandığı açıklandı. Deprem mühendisliği alanınının tek ve özel yarışması olarak dikkat çeken yarışmaya başvuruda bulunan 76 takım arasında 24'ünün de büyük finale katılmaya hak kazandığı belirlendi. Bu eleme ile ikinci aşaması başlayan yarışmada 24 takıma DASK tarafından maket malzemelerinin gönderim işlemi de başlarken, takımlardan final gününe dek açıklanan Teknik Şartname'ye uygun bir biçimde bina maketi hazırlaması istenecek. Son aşamada ise yarışma finaline yer verilecek. 6-7-8 Mayıs tarihleri arasında Kağıthane'de Osmanlı Arşivleri Binası'nda gerçekleştirilecek olan finalde, bina maketlerinin şartnameyi uygunlukları denetlenecek. Buna ek olarak analiz etmiş oldukları depremleri simüle eden sarsma masası üzerindeki performanslar ve fayda/maliyet oranlarının yanı sıra binanın deprem yükleri de teste tabi tutulacak. 

Dördüncü kez gerçekleştirilecek

Yarışmanın bu yıl dördüncü kez gerçekleştirileceğini ve gösterilen ilgiden ötürü son derece memnun olduklarını söyleyen DASK Koordinatörü İsmet Güngör, başvuruda bulunan tüm takımlara ve danışman hocalara teşekkür etti. Gnügör, tüm başvuruların proje ön şartnamesinde belirtilen içeriğe paralel olarak jüri ve Teknik Danışma Kurulu tarafından titizlikler değerlendirildiğini belirterek: "Finalist takımlar bu değerlendirme sonucunda belirlendi. DASK olarak, ön elemeden geçemeyen takımlara akademik hayatlarında başarılar diliyor ve bir sonraki yarışmamıza da başvurularını mutlaka bekliyoruz. Finale kalan takımlarımıza ise şimdiden başarılar diliyorum." ifadelerini kullandı.