Depreme karşı “çelik ev” sayısı artmalı

Neredeyse tamamı deprem kuşağında yer alan Türkiye’de çelik yapılar vazgeçilmez oldu

Depreme karşı “çelik ev” sayısı artmalı

6 Ağustos 2012 / emlakwebtv
 
Türkiye’deki ilk hafif çelik sistem binayı kuran Vefa Group’un çelik yapı markası Steelife’ın Genel Müdürü Bülent Aydın, 17 Ağustos depreminin yıldönümünde deprem kuşağında yer alan Türkiye’de çelik yapıların önemine dikkat çekerek, “Türkiye için çelik yapılar vazgeçilmezdir ve kullanımı teşvik edilmelidir” dedi.

Hafif çelik yapı sisteminde kullanılan malzemelerin tümümün sanayi ürünü olduğuna dikkat çeken Aydın, çelik yapı sisteminin malzeme israfını önleyen ve hatayı minimum seviyeye indiren ön üretiminin yanında hafif çelik konstrüksiyonu sayesinde teknolojinin ve güvenliğin öne çıktığı bir yapı sistemi olarak alternatiflerinden ayrıldığını belirtti.
Türkiye’de çelik kullanım oranının çok düşük olduğuna işaret eden Bülent Aydın, gelişmiş ülkelerde ve özellikle bu ülkelerden Japonya gibi deprem kuşağında olanlarda çelik konstrüksiyondan oluşan taşıyıcı sisteme sahip binaların toplam bina stoku için önemli bir paya sahip olduğunu, İngiltere, İskandinav ülkeleri, Fransa ve Almanya gibi ülkelerde de çelik kullanımının oldukça yaygın olduğunu belirtti.

“Çelik, her türlü zemine uygun bir malzeme”
“Esnekliği ve hafifliği sayesinde depreme karşı en güvenli malzeme olan çeliğin, neredeyse tamamı deprem kuşağında yer alan Türkiye’de kullanımı kaçınılmazdır” diyen Aydın, çeliğin ahşaptan 21 kata kadar, betonarmeden ise 10 kat daha esnek olduğuna dikkat çekti.

“Çelik yapı kısa zamanda hızla kurulabiliyor”
Çelik yapıların yüksek üretim ve kurulum hızı sayesinde özellikle afetler sonrasında afet bölgesinin yeniden yaşama dönmesine de büyük katkı sunabildiğine işaret eden Bülent Aydın, fabrikadaki üretim hatlarında tam otomatik yapılan üretimin ardından şantiyeye sevk edilen binaların tamamen vida ve cıvata bağlantıları ile hızla kurulabildiğini kaydetti. Aydın, Van’da deprem sonrasında kar altında yaptıkları konutları çok kısa sürede sahiplerine teslim ettiklerini, yine Van ve Erciş’te 256 kişilik öğrenci yurtlarını aynı zorlu iklim koşullarında sadece 70 günde tamamladıklarını vurguladı.