Depremin merkezindeki kentte sigorta oranı sınıfta kaldı

17 Ağustos 1999 Depremi'ni en yoğun hisseden kentlerden biri olan Sakarya'da 61 bin konutun deprem sigortasına sahip olmadığı açıklandı

Depremin merkezindeki kentte sigorta oranı sınıfta kaldı

Türkiye'nin hafızasından silinmeyen 17 Ağustos 1999 Depremi sonrasında yürütülen tüm halkla ilişkiler çalışmalarına rağmen deprem sigortası oranında beklenen düzeye ulaşılamadı. Yetkililer, 1999 depremini en yoğun biçimde yaşayan ve çok sayıda insanını kaybeden Sakarya'da deprem sigortası olmayan konut sayısının 61 bin adet seviyesine ulaştığını açıkladı.

Depremin merkezindeki kentte 61 bin konutun sigortası yok

17 Ağustos depreminin ardından yerle bir olan, çok sayıda binası yıkılan ya da ağır hasar alan ve çok sayıda insanı yaşamını yitiren Sakarya'da aradan geçen 19 seneye karşın sigortalılık oranında istenen düzeye ulaşılamadı. Kentte bulunan toplam 194 bin 190 adet konuttan Afet Siortaları Kurumu'na zorunlu deprem sigortası yaptıranların adedi 133 bin düzeyinde kaldı. Rakamlar, 61 bin konutun zorunlu deprem sigortasına sahip olmadığını gösterirken, yetkililer bu konutlarda yaşayan vatandaşların acilen sigorta yapması gerektiğine dikkat çekiyor. 

1. derece deprem bölgesi 

Sakarya'daki zorunlu deprem sigortası oranının olması gereken düzeyin çok altında olduğunu söyleyen Esen Sigorta Acentesi Genel Müdürü Ali Esen, Sakarya'nın 1. derece deprem bölgesi üzerinde bulunduğunu 133 bin vatandaşın deprem sigortası yaptığını buna karşın 61 bin konutta kalan vatandaşın sigortasız halde hayatlarını sürdürdüğünü söyledi. Bodrum ve Ege merkezli sarsıntılar sonrasında insanların depremi hatırladığını ve sigortalara başvuruda bulunmaya başladıklarını dile getiren Esen: "Depremler sonucunda vatandaşlar, gideyim de deprem sigortası yaptırayım, unutmuşum diyor. Bugün Bodrum'da hasar gören vatandaşların binaları üzerinde Doğal Afet Kurumu'nun çalışmaları devam ediyor. Sakarya yerle bir oldu ama ayağa kalktı. Her vatandaş, Doğal Afet Kurumu tarafından zorunlu kılınan sigortayı yaptırsın. Halen Sakarya'da 61 bin konut sigortasız..." ifadelerini kullandı. 

Yılda sadece 160 TL

Esen, Sakarya kentinde zorunlu deprem sigortası yaptırmak isteyen bir vatandaşın yıllı prim miktarının 160  TL olduğunu ve deprem sigortasının depreme karşı bir önlem niteliğini taşıdığını da belirtti. Sakarya depreminin üzeride 18 yıl geçtiğini ve 17 yıldır Doğal Afet Kurumu'nun bölgede çalışmalar yürüttüğünü açıklayan Esen: "Hala 61 bin konutun sigortası yok. Devletimiz her afette vatandaşın yanında oldu. Birinci derecede risk taşıyan Sakarya'da 100 metrekare ev için ödenecek prim yılda yalnızca 160 TL. Nasıl binamızı sağlam yapıyorsak, son teknoloji ile inşa ediyorsak, sigorta da öyledir. Sigorta da bir deprem tedbiridir." ifadelerini kullandı.