Depremler saniye saniye takip edilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, devreye giren TUSAGA aktif sistemiyle saniye saniye tektonik hareketlerin izleneceğini, verilerin deprem çalışmalarında kullanılacağını açıkladı

Depremler saniye saniye takip edilecek

21 Haziran 2013 / Bülent Yoldaş / Posta Gazetesi

Çevre ve Şehircilik Bakanı erdoErdoğan Bayraktar, birkaç saniye içinde uydudan istenilen yerin santimetre doğruluğunda harita ve konum bilgisine ulaşılabilmesini sağlayan TUSAGA Aktif sistemiyle bir yandan yıllık 80 milyon liranın üzerinde tasarruf elde edileceğini, bir yandan da tektonik hareketlerin saniye saniye izlenerek deprem çalışmalarında kullanılacağını söyledi. Bakan Bayraktar ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, ATO Congresium'da düzenlenen "Ulusal Sabit GPS (GNSS) İstasyonları Ağı-TUSAGA Aktif Açılış ve Kullanıcılar Sempozyumu"na katıldı.
Birkaç saniye içinde 3-4 santimetre duyarlılığında koordinat verilerinin elde edilmesini ve bütün coğrafi verilerin dayanağı olan haritayla kadastro işlerinde yüzde 30 kaynak tasarrufu sağlayan TUSAGA Aktif Projesi'ni tamamladıklarını dile getiren Bakan Bayraktar, 4 bin 200'ün üzerinde kullanıcısı olan sistem sayesinde, yıllık 80 milyon liranın üzerinde tasarruf sağlayacaklarını kaydetti.
Bu coğrafi bilgi paylaşımı ve sunumunun sadece Türkiye'deki kurumlarla sınırlı kalmayacağını, ülkeler arasında ağ oluşturularak veri sunumu ve paylaşımının da yapılabileceğini anlatan Bakan Bayraktar, bu kapsamda Hükümetin pek çok ülkeyle ikili anlaşmalar imzaladığını, bu ülkelerin de yaptıkları çalışmalarda Türkiye'yi örnek aldığını vurguladı.

Deprem çalışmalarında kullanılacak
Bakan Bayraktar, sistemle şu imkanların sağlanacağını söyledi, "Türkiye'de Uluslararası Konumlama Ağları ile uyumlu, çok hızlı ve yüksek doğrulukta konum belirlenebilecek ve bu bilgiler çevre, bayındırlık, enerji, ulaşım gibi kalkınmaya yönelik çalışmalarda kullanılacaktır. Türkiye ve çevresine ait mevcut, tektonik hareketler sürekli izlenerek deprem çalışmalarına katkı sağlanacaktır.”