Dere yatağındaki konutlar yıkılacak

Samsun’da yaşanan sel felaketlerinin ardından, bölgeye giden Suat Kılıç, dere yataklarındaki konutların yıkılacağını söyledi

Dere yatağındaki konutlar yıkılacak

11 Temmuz 2012 / emlakwebtv

Samsun’da 4 Temmuz’da yaşanan sel felaketi sonrasında ortaya çıkan can ve mal kaybı tespit çalışmaları devam ederken, Bölgeye giden Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, "Bugüne kadar dere kenarına yapılmış olan konutların yıkılmasına vatandaşlar direniş göstermişlerdi. Ancak bu günden itibaren sadece Samsun'da değil her yerde riskli olan derelerin kenarlarında bulunan yerleşim yerleri tespit edilerek ne pahasına olursa olsun yıkılacak” açıklamasında bulundu. Kılıç, acil yıkılması gereken konutların dışında kalan yerlerin ise Kentsel Dönüşüm Kanunu kapsamında riskli bölge ilan edilerek yıkılmasının gündeme geleceğini de sözlerine ekledi.

Kılıç, vatandaşlara çağrıda bulunarak, dere yatağında evi olan ve orada yaşamak istemeyen vatandaşların, Canik ve Büyükşehir belediyelerine başvuruda bulunarak, hazır vaziyette bulunan 130 konutun kendilerine tahsis edileceğini ve bu dairelerin 3 gün içerisinde mobilyadan beyaz eşyaya kadar donatılmış olarak kendilerine teslim edileceğini söyledi. Kılıç sözlerini şöyle sürdürdü: “Burada bir hak sahipliği arayışı içerisinde değiliz. Bir kira ya da ücret belediye tarafından vatandaşlarımızdan talep edilmeyecek. Arzumuz dere yatağı içerisinde her an benzer bir afette mal veya can kaybına neden olacak yapıların tümden boşaltılması ve tahliye edilerek yıkılmasıdır.”