Dev Atina Stadyumu için kaynak bulundu

Kendine ait bir stadyum için finansman arayışında başarıya ulaşan Yunanistan'ın AEK takımı, 75 bin kişilik Ayasofya Stadyumu için çalışmalarına başladı

Dev Atina Stadyumu için kaynak bulundu

1924 yılında İstanbul'dan Atina'ya göç eden Yunan vatandaşları tarafından kurulan AEK takımı, maçlarını kendine ait bir stadyumda oynayabilmek için gerekli finansman desteğinde mutlu sona ulaştı. Stadyum için Atina'nın kenar mahallelerinden biri olan Nea Filadelfeia seçildi. 

AEK'nın yeni stadyumunun ismi Ayasofya olacak
Yeni stat projesi için gereken 20 milyon Euro için finans kuruluşlarıyla anlaşma imzalayan AEK, stadyum ismi olarak da Ayasofya'yı seçti. Projenin startı AEK'nın 2016 yılına ait bütçesi kapsamında kamuoyuna açıklandı. Stadyumun inşaat çalışmalarına ise yakın bir zamanda başlanacağı bildirildi. 

 

Dev Atina Stadyumu için kaynak bulundu

 

İstanbul'un anıtsal mabedinden esinlenen stadyum
Yunanca'da Athlitiki Enosi Konstantinoupolis sözcüklerinin baş harflerinden oluşan AEK, İstanbul Spor Birliği anlamını taşıyor. 1924 yılında, Büyük Mübadele Dönemi'nde İstanbul'dan Atina'ya göçe zorlanan Yunanistan vatandaşları tarafından kurulan kulüp, uzun süredir maçlarını kendi sahasında oynayabilmek için çalışmalarını sürdürüyordu. Kulüp taraftarları, İstanbul'un sembol anıtlarından biri olan Ayasofya'nın kendileri açısından büyük önem taşıdığını ve inşa edilecek olan yeni stadyumun isminin de bu doğrultuda belirlendiğini vurguladı. 

Rusya 2018 Dünya Kupası stadyumları hakkında bilgi almak için tıklayın...

Bir müzede İstanbul'dan Atina'ya göç anlatılacak
Milliyet.com'da yer alan habere göre, Ayasofya Stadyumu bünyesinde oluşturulacak bir müzede ise, Büyük Mübadele ile birlikte İstanbul'dan Atina'ya göç eden vatandaşlara ait fotoğraf sergisi, tablolar ve sürece ait diğer eserler yer alacak.  Müzenin yılın 365 günü ziyarete açık olması ve Atina'nın en önemli toplantı merkezlerinden birisi haline getirilmesi hedefleniyor.