Dev dönme dolap İstanbul Eye tepki çekti

İstanbul'daki Harem Otogar'ının yerine yapılacağı iddia edilen dev dönme dolap tepkilere sebep oldu.

Dev dönme dolap İstanbul Eye tepki çekti

İstanbul Harem Otogarı'nın karldırılacağı bir süredir konuşulurken, otogarın yerine ne gelecek tartışmaları da başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Harem Otogarı'nın yerine Londra'nın simge yapılarından London Eye benzeri dev bir dönme dolap yapmayı planladığı söylentileri yayılmaya başladı. Bu da İstanbul silüeti tartışmalarını yeniden alevlendirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden konuyla ilgili henüz bir açıklama gelmezken, projenin onaylandığı konuşuluyor. Üsküdar Belediyesi ise projeyle ilgili herhangi bir bilginin henüz kendilerine gelmediğini belirtiyor. 135 metrelik London Eye'ı da geride bırakan 165 metrelik yüksekliğiyle eleştirilere sebep olan İstanbul Eye için uzmanlar neler dedi?

"Yeri Harem değil, lunapark"
Mimar Mücella Yapıcı: Her türlğ kararın çok dikkatli alınması lazım. İstanbul'a akıldaki her proje uygulanamaz. İstanbul ipek bir kumaştır, her tarafına teğeller atılamaz. Kentin  tarihi yarımadayla Kız Kulesi'yle birlikte en güzel manzarasından bahsediyoruz. Olamaz böyle bir şey. Olimpiyatlarda da Haydarpaşa Garı'na 70 bin kişilik stadyum yapmayı düşünmüşlerdi. Bunlar proje değil, kabus. Bu yapının yeri harem değil, lunapark olmalı.

Mimar Mühendis Ahmet Vefik Alp:Harem Otogarı ile gümrük ve konteyner limanı, filolar, vinçler bir çirkinlikler dizisi. BUnların hepsi temizlenmeli. Bu silüete engel konuşlanacak büyük bir dönme dolap projesi silüeti bozmayacak konum ve ölçekte tasarlanmalıdır. Bölgede yapılan hepsi İstanbul'un simgeleri,  böyle bir proje silüeti perdelememeli. Bunun için önerim Haydarpaşa GATA Hastanesi'nin altında filoların bulunduğu yer. Burası silüeter zarar vermez. Harem Otogarı'na konuşlanırsa Selimiye Camii kapanır. 

TMOBB Şehir Plancıları Odası - Akif Burak Atlar: Birkente ilgiyi arttırmak, o kente simge kazandrmak için bu tip cazibe merkezleri düşünülebilir. Ancak söz konusu İstanbul olduğunda iki kere düşünmekte fayda var. İstanbul'un tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri ve birçok değerli simgesi var. Londra'daki bir yapının taklidini İstanbul için düşünmek, üstelik tarihi kent silüetini doğrudan etliyecek bir konumda düşünmek doğru değil. Ben projenin  gerekliliğini sorguluyorum. Gerekli olduüunu da düşünmüyorum.