Dev havalimanı ihalesini Limak kazandı

Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal binası için yapılan ihaleyi, Limak Holding kazandı. Kuveyt Merkezi İhale Komisyonu, Limak'ın 4.34 milyar dolarlık teklifini kabul ettiğini açıkladı

Dev havalimanı ihalesini Limak kazandı

Kuveyt Uluslararıs Havalimanı yeni terminal inşaatı için düzenlenen ihaleyi Limak Holding'in kazandığı açıklandı. Kuveyt Merkezi İhale Komisyonu(CTC) tarafından yapılan açıklamada, Kuveyt Uluslararası Havalimanı Yeni Terminal Binası Yapım İhalesi'nde Limak Holding'in 1.312 milyar dinarlık(4.34 milyar dolar) teklifinin onaylandığı belirtildi.

Limak inşaata başlayacak
İhaleyle ilgili bir açıklama yapan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, yeni terminalin inşaatı için uzun zamandır çalışmaların sürdüğünü vurgulayarak, ihale onayının tebliğinin ardından terminal inşaatının en hızlı şekilde tamamlanacağını söyledi. Sabiha Gökçen Havalimanı'nın yanı sıra, tüm dünyadaki havalimanı projelerindeki faaliyetlerle bu sektörde önemli bir deneyim kazandıklarını hatırlatan Özdemir:

 

Dev havalimanı ihalesini Limak kazandı

 

"Dünyanın en büyük havalimanı olacak olan İstanbul Üçüncü Havalimanı’nı inşa eden ve işletmesini yapacak olan konsorsiyumda yer alıyoruz. Limak olarak Türk bayrağını bu anlamda dünyada dalgalandırmaya devam edeceğiz” dedi. 
Başlangıç hedefi olarak 13 milyon yolcu kapasitesi koyulan Kuveyt Havalimanı yeni terminal binası, yapılacak iyileştirmelerle 25 milyona kadar çıkarılabilecek. Çatısı güneş panalleri ile kaplanacak olan proje, Leed Gold sertifikası alarak, çevrecilik alanında bu düzeyde akreditasyonu bulunan ilk yolcu terminali olmayı hedefliyor. Projenin 5 bin kişiye istihdam sağlaması bekleniyor.

Türk müteahhitlerin kazandığı en büyük ihale
 Kuveyt Uluslararası Havalimanı Yeni Terminal Binası yapımı ihalesini kazanan Limak Holding böylece, Türk müteahhitlerinin yurt dışında tek pakette kazandığı en büyük ihaleye de imzasını atmış oldu.