Dev kampanyada 5 günde 140 milyon TL borç kapatıldı

TOKİ tarafından bu yıl başlatılan yüzde 20 indirim kampanyasına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Kampanyaya 5 günde 3 bine yakın başvuru geldi

Dev kampanyada 5 günde 140 milyon TL borç kapatıldı

T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı-TOKİ tarafından  her yıl düzenlenen yüzde 20 indirim kampanyasına bu yıl da vatandaşlardan yoğun ilgi geldi. Borçlarını peşin ödeyerek tapularına hemen kavuşmak isteyen vatandaşları teşvik amacıyla düzenlenen kampanyanın ilk 5 gününde 3 bine yakın başvuru yapıldı. TOKİ Kampanyasından geçen yıl 17 bin kişi yararlanmıştı. 

TOKİ yeni bir rekora koşuyor

TOKİ tarafından peşin ödeme yaparak borçlarını tamamlamak ve tapularına hemen kavuşmak isteyen vatandaşlara yönelik olarak geliştirilen TOKİ Yüzde 20 İndirim kampanyası 2017 yılına da hızlı girdi. Kampanyanın ilk 5 gününde 2 bin 928 vatandaşın başvuru yaptığı açıklandı. Tapularını hemen satın almak isteyen kampanyaya yoğun ilgi gösterdiğini söyleyen Toplu Konut İdaresi Başkanı Mehmet Ergün Turan, kurumdan sosyal konut alan ve çoğu alt gelir grubuna ait vatandaşlara kampanya ile birlikte önemli bir fırsat sunduklarını hatırlattı. Turan, 100 bin TL olan bir vatandaşın 30 Eylül'e kadar devam edecek kampanyaya başvuruda bulunması halinde yüzde 20 indirimden yararlanarak 80 bin TL ödeme yapacağını hazırlatarak: "TOKİ Yüzde 20 İndirim Kampanyaısı bu yıl da yoğun ilgi gördü. İlk 5 günde, başvuru yapan vatandaş sayımız 2 bin 928 adet düzeyinde. Bu başvurular sonrasında ödenen bedel 140 milyon 788 TL. Borçlarını ödeyen vatandaşlarımız, tapularına kavuştu..." yorumunda bulundu. 

Kamu bankalarından TOKİ kampanyasına kredi desteği

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, kurum tarafından geliştirilen kampanyaya kamu bankalarının da destek verdiğini vurguladı. Bu bankalardan biri olan Halkbank, geçtiğimiz hafta içinde yaptığı açıklamada "Yüzde 20 İndirimli Kapama Kampanyası"ndan yararlanmak isteyen vatandaşlara 120 aya kadar vade fırsatı sunulacağını vurgulamış ve faiz oranlarının ise yüzde 0.92'den başlayacağını duyurmuştu. Kampanya süresince vatandaşlar diğer bankalardan da konut kredisi kullanma sansına sahip olacak. Kampanyadan yararlanmak isteyen vatandaşlar bu işlemler için Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzaladıkları aracı bankalara kredi başvurusunda bulunabilecekler. 

29 Eylül tarihine kadar başvuru yapılabilecek

29 Eylül tarihine kadar geçerlilik süresi olacak kampanyaya, bu tarihten sonra yapılan başvurulara indirim hakkı tanınmayacağını ve bu indirimden yararlanmak isteyen vatandaşların bu süreye kadar başvuruda bulunmaları gerektiğini söyleyen Turan: "İndirim uygulaması kapsamına alınan projelerdeki konut ve iş yeri alıcıları, başvuru tarihi itibarıyla idareye ödemekle yükümlü oldukları tüm aidat ve emlak vergisi borçlarını da tamamlamış olmalı." şeklinde konuştu. 

Geçen yıl 17 bin kişi yararlanmıştı

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından her sene düzenlenen yüzde 20 indirim kampanyası bu sene 21 Ağustos tarihinde başlamış ve 29 Eylül tarihine kadar devam edeceği açıklanmıştı. Yalnızca bu tarihler arasında yapılacak başvurulara yüzde 20 indirim hakkı sunulacağı duyurusunun yanı sıra, kampanya, satışı 2015 yılı sonuna dek gerçekleşmiş ve geri ödeme taksitleri ise 2015 yılı sonuna kadar başlamış konut ve iş yerleri ile sınırlandırılmıştı. TOKİ, bu tarihten sonra yapılacak başvurularda yüzde 20 indirim fırsatının uygulanmayacağını da duyurmuştu. TOKİ tarafından 2016 yılı genelinde geliştirilen yüzde 20 indirim kampanyasına 17 bin kişi başvuruda bulunmuş, kampanya sonucunda ise 817 milyon TL gelir elde edilmişti.