Dev kampanyalar konut stokunun yüzde 10'unu eritti

GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, Emlak Konut ve GYODER tarafından yürütülen kampanyalarla birlikte 60 bin adetlik konut stokunun yüzde 10'luk kısmının eridiğini açıkladı

Dev kampanyalar konut stokunun yüzde 10'unu eritti

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı-GYODER Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, dernek ve Emlak Konut GYO kampanyalarının var olan konut stokunun azalmasında önemli bir rol oynadığını açıkladı. Düzenledikleri kampanya kapsamında 2 bin civarında konut satışı gerçekleştirdiklerini söyleyen Torun:  "Emlak Konut da bir o kadar satış yaptı. Bu da tüm kampanyaya katılan 60 bin düzeyindeki konut stokunda yüzde 10'luk bir satış anlamına geliyor..." şeklinde konuştu. 

5 bine yakın konut satıldı
Sektörde var olan talep yetersizliğini faizi düşürmek kaydıyla harekete geçirdiklerini ve Emlak Konut'un satışlarıyla birlikte 5 bin civarında bir konut satışının altına imza attıklarını belirten Torun:

"Bir ayka yüzde 10'luk rakam, oldukça ciddi... Aslında, bu dönem göze alındığında tarihi bir rakamdır. Demek ki insanlar satın alma gücüne ulaşır ulaşmaz alım yapıyorlarmış. Kampanya ile Ağustos aylarına kıyasla tarihi bir satış rakamına ulaşmış olduğunuz görülebilir..." dedi. 

Kampanya 15 Ekim'e kadar sürecek
Aziz Torun, GYODER tarafından başlatılan konut kampanyasının 15 Ekim'e kadar devam edeceğini ve talebin artarak süreceğini de sözlerine ekledi. Bankaların faiz kararlarının kendilerini destekleyen bir faktör olduğuna da değinen Torun: "Oradan gelecek birkaç puanlık destek, bizim faiz oranlarını sürdürmemiz için önemli olacak." ifadelerini kullandı.