Dev kamulaştırmada "bir adam" krizi

Kocaeli-Kandıra'da inşa edilecek Organize Sanayi Bölgesi için kamulaştırılan 2 bin dönümlük arazinin ortasındaki arazisini satmak istemeyen Mürsel Yaylalı isimli vatandaşa İdare Mahkemesi'nden olumlu yanıt geldi

Dev kamulaştırmada

"Kocaeli'nin Kandıra ilçesinde yapılması planlanan Organize Sanayi Bölgesi için kamulaştırmaya gidilen 2 bin dönümlük arazi projesi, Mürsel Yaylalı isimli vatandaşın hukuki mücadelesiyle iptal edildi. 2.8 dönümlük arazisini satmayan Yaylalı'nın kamulaştırmanın iptali için açtığı davadan "bölgenin baraj havzası içinde yer alması" gerekçesiyle iptal isteminin onanması kararı çıktı.

Kandıra'da bir direniş öyküsü
Hürriyet'te yer alan Burak Coşan imzalı habere göre 2 bin dönümlük arazi üzerinde Organize Sanayi Bölgesi kurmak üzere harekete geçen yetkililer beklemedikleri bir direnişle karşılaştı. Yetkililerin 1 milyon TL para ve deniz kıyısında bir ev tekliflerini kabul etmeyen Mürsel Yaylalı, satışların "çok fazla mirasçı bulunan" bölge halkına cazip geldiğini ve çok sayıda insanın bu nedenle satışa razı olduğunu belirtti. Yaylalı:

"Benim derdim para değil. Kendi çapımda yaşayan bir elektrikçiyim. Bu arazimden para kazanmak da istemiyorum; İstanbul'a bu kadar yakın bir yerde OSB yapılmasını da istemiyorum. Söz konusu olan Namazgah barajı havzasının ve bölgedeki su kaynaklarının korunmasıdır..." ifadelerini kullandı. 

Mahkeme haklı buldu
Teklif edilen yüksek rakamlara rağmen evini satmayan Mürsel Yaylalı'nın projenin iptali için açtığı davadan da olumlu yanıt geldi. Mahkeme, bölgenin baraj havzası içinde kaldığını ve bölgenin su yolları üzerinde bulunduğunu vurgulayarak Yaylalı'yı haklı buldu. Böylece 2008 yılından bu yana devam eden Davada, Danıştay onaylarsa son adım da aşılmış olacak.