Dev Köroğlu Heykeli tasarım yarışması başladı

Bolu Belediyesi tarafından Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı Koordinasyonu ile düzenlenen Köroğlu Heykeli Tasarım yarışmasının duyuruları yapıldı. Heykelin 30 metre yüksekliğe ulaşması ve Köroğlu Parkı'nda sergilenmesi bekleniyor.

Dev Köroğlu Heykeli tasarım yarışması başladı

Bolu'yu bir dünya kenti yapma hedefiyle çalışmalarını sürdüren Bolu Belediyesi, Köroğlu Parkı'nda sergilenecek 30 metrelik Köroğlu Heykeli tasarım yarışması duyurularına başladı. Yarışma Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı'nın koordinasyonunda gerçekleştirilecek.

Köroğlu Heykeli tasarım yarışması için duyurular başladı
Bolu Belediye Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, yarışma için ünlü mimar ve heykeltıraşların katılımıyla seçkin bir jüri heyeti oluşturulacağı belirtildi. Konuyla ilgili olarak yapılan basın toplantısında kamuoyuna bilgi aktara Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı Genel Sekreteri Düsen Kaseinov: "TÜRKSOY olarak bizler Bolu Belediyesi’nin öncülüğünde gerçekleştirilecek olan bu yarışma vesilesiyle Türk topraklarına bir kez daha seslenmenin mutluluğunu yaşayacağız" dedi.

Köroğlu, Bolu'nun markasıdır
Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz da, Köroğlu'nun haksızlığa uğrayan mazlumlar için kılıcı ile haksızlıklara karşı koyan bir halk kahramanı olduğunu belirterek bu halk kahramanının şair, aşık, yiğit olarak Türk dünyasının ortak dili olduğunu söyledi. Bir Bolu markası olarak Köroğlu'nun tescilini yaptıklarını da vurgulayan Yılmaz:

"Bolu’da Köroğlu adına Türk Cumhuriyetleri’nin buluşma noktası olmasını hedeflediğimiz Köroğlu Parkı yapıyoruz. Parkta, Ankara- İstanbul TEM Otoyolu’ndan bile görülebilecek büyüklükte yaklaşık 30 metre yüksekliğinde bir Köroğlu Heykeli olacak. Bolu’yu Türk Dünyasının buluşma noktası haline getirmeyi amaçlıyoruz"dedi.