Dev müteahhitlik firmasının iflası istendi

Yarım asıra yakın süredir yurt içi ve yurt dışında önemli projelere imza atan Eko İnşaat'ın iflası istendi. Dava firmaya teminat mektubu veren bir banka tarafından açıldı.

Dev müteahhitlik firmasının iflası istendi

Türkiye'nin ulusal ve uluslararası alanda çok sayıda önemli işine imza atmış Eko İnşaat'ın iflası istemiyle dava açıldı. Yaklaşık 50 yıldır sektörde faaliyet gösteren ve NATO'nun Türkiye'deki tesislerinin de içinde olduğu çok sayıda projeyi hayata geçiren Eko İnşaat'ın iflas talebi, grup kuruluşlarından Prekons İnşaat'a teminat mektubu veren Arap Türk Bankası'ndan geldi. Eko İNşaat'ın hayata geçirdiği projeler arasında İzmir Adnan Menderes Havalimanı, Bodrum-Milas Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı'nın yanı sıra İncirlik NATO Üssü de bulunuyor. 

Eko İnşaat ve iflas süreci

Temmuz ayı içinde açılan dava dosyasında davanın açılma gerekçesi, nakde dönen 17 milyon 278 bin TL'lik teminat mektubu gösterildi. Bunun üzerine Arap Turk Bankası A.Ş.'nin girişimiyle Ankara 3. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne dava açılarak Eko İnşaat Tic. A.Ş. ve grup iştiraklerinden Prekons İnşaat Sn. ve Tic. A.Ş.'nin iflası istendi. 

Teminat mektubuna kefil olmuştu

Hürriyet'te yer alan habere göre Prekons İnşaat'a 4.7 milyon TL'lik teminat mektubu veren Arap Türk Bankası, söz konusu mektup için de Eko İNşaat'tan kefalet almıştı. Eximbank'a hitaben hazırlanan bu teminat mektubunun 5 Mayıs 2017 tarihinde nakte çevrilmesi nedeniyle Arap Türk Bankası bu tutarı ilgili bankaya ödemek zorunda kaldı. Ödemeyi takip eden 20 günlük süre içinde de Eko İnşaat'a karşı icra takip davası açıldı. Ankara Ticaret Mahkemesie'ne açılan davaya ilişkin olarak Prekons İnşaat ya da Eko İnşaat adına herhangi bir savunmanın sunulmadığı belirtilirken, Eko İnşaat'a karşı başka firmaların da icra takibi başlattığı açıklandı

Havaalanlarında uzman uluslararası bir dev

Açılan dava ile iflası istenen Eko İnşaat, Türkiye müteahhitlik sektörünün en köklü uluslararası markalarından biri olma özelliği taşıyor. Firma tarafından inşa edilen projeler arasında İzmir Adnan Menderes Havalimanı, Bodrum Milas Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı gibi önemli işler bulunuyor. Yine Türkiye'nen Kayseri, Elazığı, Malatya, Diyarbakır, Muş, Batman ve Merzifon gibi kentlerindeki askeri havalanları da Eko İnşaat tarafından inşa edilmişti. 

Nato binalarının müteahiti

Diğer taraftan NATO'nun Türkiye'deki faaliyetlerini sürdürdüğü tesisler de Eko İnşaat tarafından hayata geçirilmişti. İncirlik NATO Hava Üssü yanında Balgat Amerikan Hava Üssü nün altında da firmanın imzası bulunuyor. Pakistan, Kazakistan, Romanya ve Bulgaristan'da da çok sayıda otoyoy projesini hayata geçiren Eko İNşaat kuruluşu Prekons da çelik inşaat alınanda önemli işlere imza atmıştı.