Dev otoyolu projesinin ilk etabı bugün trafiğe açıldı

Paşaköy-TEM Kurtköy Bağlantı yolu çalışmaları tamamlandı. Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında sürdürülen etap bugün trafiğe açılıyor.

Dev otoyolu projesinin ilk etabı bugün trafiğe açıldı

Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin en önemli etaplarından biri bugün trafiğe açılıyor. Paşaköy-TEM Kurtköy Bağlantı yolu, Anadolu Yakası ile Yavuz Sultan Selim Köprüsü arasındaki ulaşımda önemli bir katkı sunacak. 

Kuzey Marmara Otoyolu'nun en önemli etabı açılıyor
Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yap-işlet-devret yöntemiyle ihalesi gerçekleştirilen Kuzey Marmara-3. Boğaz Köprüsü Dahil-Otoyolu Projesi'nin en önemli etaplarından biri olan Paşaköy-TEM Kurtköy Bağlantı yolunun bugün trafiğe açılmasını ilişkin karar Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nca onaylandı. Resmi Gazete'de yer alan ilama göre, söz konusu etap Odayeri-Paşaköy kesimi işi kapsamında hayata geçiriliyor. 

İşletme üstlenici firmaya ait
Yap-işlet-devret yöntemiyle inşa edilen projede Otoyolu'nun yapım, bakım ve işletilmesi, sözleşme gereği üstlenici görevli firma tarafından yürütülecek. Proje Gebze-Orhangazi-İzmir-İzmit Körfez Geçişi Köprüsü ve Bağlantı Yolları Dahili kapsamında hayata geçirilecek. 

Karayolu ulaşımına katkı
TEM Kurktöy ile Paşaköy arasındaki ulaşımı önemli ölçüde kolaylaştırması beklenen otoyola, ücret toplama istasyonları gibi belli yerler ve şartlar dışında giriş ve çıkış yapılamayacak. Karayolu sınırı boyunca tel çitler veya duvarlarla giriş çıkışlar engellenmeye çalışılacak. Bu engellerin kesimi, ya da tahrip edilmesi ise yasaklandı. Karayola olarak trafiğe açılan kesime iş makineleri, traktör, bisiklet, hayvan ve yayaların girmesi ise yasaklanacak. Asgari hızın 40 kilometre olarak belirlendiği otoyolund azami hız da standartlar ölçüsünde belirlenecek.