Dev proje 2018'e sarktı

2012 yılında Niğde'nin dev projesi olarak sunulan Türk-Çin Endüstriyel Parkı projesi hedeflendiği gibi bu sene bitirilemedi. İş çevreleri projenin 2018'e sarktığını söylüyor

Dev proje 2018'e sarktı

2012 yılında Niğde'nin dev projesi olarak sunulan Türk-Çin Endüstriyel Parkı projesi hedeflendiği gibi 2015 içerisinde tamamlanamayacak. Proje kapsamında Çinlilerin Niğde Bor Organize Sanayı bölgesine 200 kadar fabrika kurması bekleniyordu. Çinlilerin anlaşma kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmemesini eleştiren iş çevreleri, projenin 2018'e kadar sarktığını açıkladı.

Fabrikaları Çin tarafı yapacaktı
Hürriyet Gazetesi'nden Can Mumay'ın haberine göre, Türk-Çin Endüstriyel Parkı projenin hedeflendiği gibi 2015 yılı içerisinde tamamlanamamasında, Çin tarafının verdiği 200 fabrika sözünün yerine getirilmemesini eleştiren Türk tarafı, projenin en iyi ihtimall 2018 yılında tamamlanacağını düşünüyor. Avrupa'ya ürün satma kotasından ötürü ihracatını Avrupa'ya yakın bazı bölgelerde gerçekleştirmek isteyen Çin için Türkiye'nin hayati bir öneme sahip olduğunu açıklayan iş çevreleri, özellikle Bor potansiyeli nedeniyle Çin firmalarının Niğde projesine büyük önem verdiğini savunuyor.

Bor Madeni

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Niğde Bor Organize Sanayi Bölge Müdürü Yavuz Kavaklıoğlu Çinlilerin Niğde’de 200 fabrika kuracakları projenin şimdi ertelendiğini açıkladı. 200 fabrika rakamının telaffuzun kendilerinin etmediğini belirten Kavaklıoğlu: 'O rakam Çinlilerin açıkladığı bir rakam. Proje tamamlanınca 100 civarında fabrika alanda kurulu hale gelecek. ' şeklinde konuştu.

Song Zi Bing: İlk etapta 1 milyar dolar yatırım
2012 yılında Bor Organize Sanayi projesiyle ilgili olarak açıklama yapan, Türk-Çin İş Adamları Derneği Başkanı Song Zi Bin de, 'Bor'a ilk etapta yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırım yapacağız. Türkiye Çin'in üretim üssü olabilir. Çünkü yaklaşık 200 fabrika yapmayı hedefliyoruz. Bu tesislerde 15 bin kişiye iş imkanı sunulacak' diye konuşmuştu. Öte yandan Türk Çin Endüstriyel Parkı tasarımcısı Huang Guili de Bor'un, Çin'in en meşhur ticaret merkezi olacağını vurgulamıştı.