Dev proje güvenlik gerekçesiyle askıya alındı

Statkraft Enerji A.Ş. Siirt/Botan Çayı üzerinde 2011 yılında yapımına başlanan Çetin Hes Enerji projesi yatırımının, güvenlik sorunlarının iş sürecinde gecikmeye neden olduğu gerekçesiyle askıya alındığını açıkladı.

Dev proje güvenlik gerekçesiyle askıya alındı

Botan Çayı'nın  Şirvan ve Pervari ilçeleri arasında uzanan kısımları üzerinde 2011 yılında yapımına başlanan Çetin Hes Enerji projesinin durdurulduğu açıklandı. Şirket tarafından yapılan açıklamada ana yüklenici Salini Ipregilo'nun genel güvenlik konularında yaşanan sorunlar nedeniyle bu kararı aldığı vurgulandı.

İşçiler ücretli izine gönderildi
Bundan yaklaşık 10 gün önce tüm çalışmaların durdurulduğu projede taşeron firma tarafından çalıştırılan yaklaşık 900 işçi de ücretli izne çıkarıldı. Statkraft enerji A.Ş. Genel müdür Yardımcısı Ayşe Filiz Kolat, işlerin büyük bölümünün geçici olarak askıya alındığı bilgisini kamuoyu ile paylaşarak ana yüklenici Salini Ipregilo'nun. yerel istihdam, alt yükleniciler, sağlık-iş güvenliği ve genel güvenlik gibi konularda yaşanan sorunların iş sürecinde gecikmeye neden olması sebebiyle bu kararı aldığını açıkladı. Kolat:

"Projede ilerleme kaydedilebilmesi için şartların iyileştirilmesi gerikoyr. Amacımız Çetin Projesini zamanında ve güvenli bir biçimde tamamlamak. Bu süreçte inşaat işlerinin bir kısmını geçici olarak durdurduk ve sahada görevli personel sayısını azalttık..." ifadelerini kullandı.

900 kişi ücretli izine gönderildi
Proje için faaliyetlerini sürdüren taşeron firma ise, çoğunluğunu Siirt merkez ve ilçelerden istihdam ettiği yaklaşık 900 işçiyi ücretli izne gönderdi. İşçilerin bir kısmına ise tazminat ödendiği açıklandı. Projenin tamamlanmasının ardından yılda 1 milyar 460 milyon Kilovatsaat enerji üretimi sağlaması bekleniyor.