Dev projede anlaşmazlık çözüldü

Kısa bir süre önce, Rusya ve Türkiye arasındaki anlaşmazlık nedeniyle askıya alınan Türk Akımı projesinde pürüzlerin aşıldığı açıklandı

Dev projede anlaşmazlık çözüldü

Rusya ve Türkiye arasında yürütülen görüşmelerde yaşanan tıkanıklık nedeniyle askıya alınan Türk Akımı projesine yeniden start verildi. Gazprom Başkan Yardımcısı Aleksandr Medvedev tarafından yapılan açıklamada, dev projenin ilk ayağı için Ankara ile anlaştıklarını açıkladı. 

Türk Akımı projesinde yeni aşama
Rusya ve Türkiye arasında yapılan görüşmelerin anlaşmazlıkla sonuçlanmasının ardından yürütülen görüşmelerden sonuç alınan Türk Akımı projesi için anlaşma Ankara'da sağlandı. Rus Doğalgazının Avrupa'ya Türkiye üzerinden taşınmasını öngören dev proje ile ilgili olarak anlaşma sağlandığını açıklayan Gazprom Başkan Yardımcısı Aleksandr Medvedev, projenin Avrupa'nın talebine göre şekilleneceği üzerinde durdu. Türk Akımı'nın 2, 3 ve 4. hatlarından vazgeçmeyen Türkiye'nin isteklerini göz önünde bulundurduklarını belirten Medvedev, Moskova'da düzenlediği bir basın toplantısıyla Türkiye ile her konuda anlaştıklarını söyledi. Medvedev:

Dev projede anlaşmazlık çözüldü

"Türkiye ile önce birinci, sonra da diğer hatların inşası hususunda anlaşma sağladık. Ankara'nın diğer hatlardan vazgeçtiği iddiaları da doğruları yansıtmıyor..." ifadelerini kullandı. 

Siyasi belirsizlik ve artan döviz
Anlaşmayla birlikte Rusya'nın Haziran ayında inşaya başlama planları da bir kaç aylık gecikmeyle hayata geçirilmiş oldu. Türkiye'deki siyasi belirsizlik, doğalgaz ve döviz fiyatlarındaki artış nedeniyle yaşanan anlaşmazlıklar da böylece çözüme kavuşturulmuş oldu. 

11.4 milyar Euro'luk maliyet
Rus Haber ajansı TASS'ta yer alan habere göre 4 hattın toplam maliyeti de 11.4 milyar EURO'ya denk düşecek.