Dev projede Doka imzası

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı üzerinde bulunan Kayaş-Kırıkkale viyadüğünde Doka kalıpları kullanılıyor

Dev projede Doka imzası

İstanbul ile Sivas arasındaki mesafeyi 5 saat 50 dakika, Ankara Sivas mesafesini ise 2 saat 51 dakikaya düşürmesi beklenen Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin inşaat çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Hat üzerinde bulunan en yüksek ikinci yüksekliğe sahip Kayaş-Kırıkkale viyadüğünün yapımında ise DOKA kalıpları kullanılıyor.

70 metrelik viyadükte DOKA kalıpları kullanılacak
Projenin alt yüklenici firmalarından biri olan Tor Yapı, 70 metre yüksekliğe sahip Kayaş-Kırıkkale viyadüğünün inşasında DOKA kalıplarını kullanacağını açıkladı. Söz konusu viyadük, aynı zamanda, Ankara-Sivas hızlı tren hattının en yüksek ikinci viyadüğü olma özelliği taşıyor.

Dev projeye DOKA imzası
Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren
projesinde yer alan Kayaş-Kırıkkale arasındaki V15 viyadüğü için iskele, kalıp ve mühendislik hizmeti sunan DOKA, projenin zorluklarına özel çözümlerle dikkat çekiyor. Proje, 6 kare kesit ayak ve 15 adet değişken kesitli ayak olmak üzere 21 adet elevasyondan oluşuyor.

DOKA ile güvenli inşaat
Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren projesinin en uzun ayaklarından biri olan ve Kızılırmak geçişine denk gelen alanda yürütülen inşaat çalışmaları DOKA kalıplarının sunduğu maksimum güvenlik ile devam ediyor. Projenin kare kesit ve değişken kesit olmak üzere iki tür ayaktan oluştuğu belirtiliyor.

Kayaş-Kırıkkale arası V15 no’lu viyadüğün Eylül 2016’da tamamlanması planlanıyor.