Dev projede görüşmeler durdu

Türkiye ile Rusya arasında yürütülen "Türk Akımı" projesi görüşmeleri durdu. Görüşmelerin ne zaman başlayacağı hususu belirsizliğini koruyor.

Dev projede görüşmeler durdu

Türk Akımı projesinde görüşmeler durdu. Türkiye ile Rusya arasında yapılan müzakerelerde ortaya çıkan sorunlar aşılamadığı ve görüşmelere ara verildi. Türkiye'den bazı yetkililer çalışmaların ne zaman başlayabileceği hususunda herhangi bir şey söylenemeyeceğini belirtti.

Türk Akımı Projesinde son durum
Rusya'nın doğalgazını Türkiye üzerinden yurt dışına taşımasını öngören Türk Akımı projesinde müzakereler kesildi. Ukrayna ile yaşadığı sorunların ardından doğalgazını Karadeniz'in altından geçirerek Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşımayı planlayan Rusya'nın bu planı da suya düştü. Taraflar arasındaki anlaşmazlık hususunda açıklamalar yapan yetkililer, Türkiye'nin birbiriyle çok bağlantısı bulunmayan ve kademeli olarak hayata geçirilmesi gereken çok sayıda hususta aynı anda karar alınmasını istediğini vurguladı. 

 

Dev projede görüşmeler durdu

 

Gazprom'un doğalgaz fiyatı
Açıklamalar özellikle Gazprom şirketinin Türkiye'ye verdiği doğalgaz fiyatındaki anlaşmazlığa vurgu yaptı. 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde yüzde 10.25'lik indirime dair anlaşmayı imzalamamasının görüşmelerin kesilmesindeki temel neden olarak görülmesi gerektiği bildirildi.

Türk kaynakları ise Türkiye ile Rusya arasında yürütülmekte olan görüşmelerde bir ilerleme sağlanamadığını ve dondurulduğunu vurguladı. Yapılan açıklamaya göre, kesilen görüşmelerin ne zaman başlayacağı hususunun belirsizliğini koruduğu açıklandı. 

Proje Bilgisi: Türk Akımı Projesi