Dev projede inşaat durdu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İzmir İş Teftiş Kurulu, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Gaziemir'de inşa ettiği fuar alanı inşaatını iş güvenliği gerekçesiyle durdurdu

Dev projede inşaat durdu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İzmir İş Teftiş Kurulu, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Gaziemir'de inşa ettiği fuar alanı inşaatını iş güvenliği zaafları giderilene kadar durdurma kararı aldı. İnşaatın en az 15-20 gün durması bekleniyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı olarak faaliyet gösteren İzmir İş Teftiş Kurulu Başkanlığı'na bağlı müfettişler, İzmir'de inşa edilmekte olan yeni fuar alanına yaptıkları teftiş gezisi sırasında, 6331 Sayılı İş Güvenliği Kanunu'na aykırı, işçi sağlığını tehdit eden unsurlara rastladı.

İzmir Fuar alanı

Meydanda enerji nakil hatları var
Çalışmaları sırasında özellikle, şantiye alanının ortasında kalan ve kaldırma çalışmalarının başladığı bildirilen enerji nakil hatlarının etrafındaki yetersiz güvenlik önlemlerine odaklanan müfettişler, gerekli güvenlik mesafesinin bulunmadığını ve bu hatların altında çalışma yapılmaması yönünde karar bildirdi. Raporda, vinç ve benzeri iş makinelerinin hattan uzak tutulmasına ilişkin ikaz levhaları ve engelleyicilerin bulunmaması, işçilerin yüksekten düşmen tehlikesine karşı koruma tedbirlerindeki eksiklerin giderilmemesi ve geçitlerde işçileri düşmekten koruyacak önlemlerin yetersizliği ile iskele platformlarındaki boşluklara yer verildi.

İş durdurma kararı gerekçesi
6331 Sayılı İş Güvenliği Kanunu'nun 25. maddesindeki: 'İşyerindeki bina ve eklentilerde, çalışma yöntem ve şekillerinde veya iş ekipmanlarında çalışanlar için hayati tehlike oluşturan bir husus tespit edildiğinde; bu tehlike giderilinceye kadar, hayati tehlikenin niteliği ve bu tehlikeden doğabilecek riskin etkileyebileceği alan ile çalışanlar dikkate alınarak, işyerinin bir bölümünde veya tamamında iş durdurulur.' ifadesini gerekçe gösteren müfettişler, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülen inşaatın durdurulması kararını aldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, müteahhitlik firmasının, denetimde belirtilen eksiklikleri bir an önce gidermesini ve müfettişlerin uygun raporunu vermesinin ardından, 15 Ekim sonrasında çalışmalara yeniden başlanmasını bekliyor. 

Firma Bilgisi: E Inşaat