Dev projeler dışarıdan nasıl gözüküyor?

Amerikan Newsweek Dergisi internet sitesinde İstanbul'a ve kentin dokusu değiştiren inşaat projelerine yer verdi. Dergi, yeni projelerle şehrin mahvedildiğini yazdı

Dev projeler dışarıdan nasıl gözüküyor?

Amerikan Newsweek Dergisi, Başbakan Erdoğan'ın İstanbul'u 'rüya kentine' dönüştürme hayalini değerlendirdiği web sayfasında, tarihi kentin inşaat projeleriyle mahvedildiğini yazdı. Newsweek makalesinde tarihi kentin dokusunun yeni inşaat projeleriyle paramparça edildiğini savunurken, ihalelerin hükümet yanlısı şirketlere verildiğini iddia etti. Söz konusu projelere Kanal İstanbul, Üçüncü Havalimanı ve Avrasya Tüneli'ni gösteren Newsweek, hükümetin İstanbul'u global bir kent haline getirme çabalarının otantik nitelikleri ortadan kaldırdığını söyledi.

İstanbul bu projelere direnemez
Dergi, Mimarlar Odası istanbul Şubesi Genel Sekreteri Mücella Yapıcı'nın görüşlerine de yer vererek, söz konusu projelere karşı çıkan muhaliflerin İstanbul'da dönüşü mümkün olmayan zararlar verdiği fikrini aktardı. Yapıcı, Newsweek'e verdiği demeçte, modernizasyon adına yapılan inşaat projelerinin tarihi ve geleceği yok ettiğine değinerek: 'Şehrin bu projelere direnmesi imkansız.' şeklinde konuştu.

İstanbul'da Bizans eseri kalmayacak
Arkeologların çok sayıda kurtarma kazısı ve kültürel girişimlerin gizlilik içinde yapılmasından şikayetçi olduğunu aktaran Newsweek, Koç Üniversitesi Bizans Eserleri Uzmanı Alessandra Ricci'nin, 'Önümüzdeki yıllarda Bizans ile ilgili gösterilecek çok fazla bir şey kalacağını düşünmüyorum.' ifadelerini kullandı.