Dev projelerden ekonomiye 10.8 milyar dolar katkı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen dev projeler tamamlandığında ekonomiye 10.8 milyar dolarlık katkı sağlanacak

Dev projelerden ekonomiye 10.8 milyar dolar katkı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen dev projeler tamamlandığında ekonomiye 10.8 milyar dolarlık katkı sağlanacağı açıklandı. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Sarıoğlu, Türkiye'nin prestijli projeleri, GAP, Doğu Anadolu Projesi. Konya Ovaları Projesi ve Trakya Gelişim Projelerinin mali katkısının yanı sıra 2.6 milyon kişiye doğrudan istihdam imkanı sağlanacağını açıkladı.  

Tarım alanlarına dev yatırım
Geleceğin en önemli sorununun gıda arzı ve güvenliği olacağını belirten Eroğlu, tarım alanlarının sulanarak en yüksek verimin alınması yolunda çaba gösterilmesi gerektiğini belirterek: 'Türkiye'de uygulamaya koyuduğumuz bölgesel sulama projeleri bu açıdan çok önemli. GAP, KOP, DAP ve TRAGEP gibi projelerle Türkiye'yi dünyaya gıda ihraç eden bir ülke konumuna getireceğiz. ' dedi.

Projelere gereken önem verilmedi
Türkiye'nin bu dev kaynaklarına geçtiğimiz dönemlerde gereken önemin verilmediği üzerinde de duran Orman ve Su İŞleri Bakanı Eroğlu, GAP, KOP ve DAP'ın sulama katkısının 5.7 milyar dolar, enerji katkısının 4.6 milyar dolar ve içmesuyu katkısının ise 510 milyon dolar düzeyinde bulunduğunu vurguladı. Eroğlu: 'GAP'a 2003 yılında 211 milyon lira ödenek ayrılırken, 2014 yılında bu ödeneği 1.36 milyar liraya çıkardık. 2015'te ise yatırım rojramında 1.402 milyar lira teklif ettik. Bu rakamlara bakıldığında GAP'a ayrılan ödeneğin 7 kat arttığı görülebilir.' şeklinde konuştu.