Dev santral kamuya devredildi

Türkiye'nen dördüncü büyük enerji üretim kapasitesine sahip HES'i Birecik'in YİD dönemi bitti. Santral işçileri ve çalışanlarıyla EÜAŞ tarafından devralındı

Dev santral kamuya devredildi

Türkiye'nin enerji üretim kapasitesi açısından en büyük hidroelektrik santrali Birecik 15 yıllık Yap İşlet Devret süresinin tamamlanmasının, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından devralındı

Türkiye'nin en büyük kapasiteli santrallerinden biri
Birecik Hidroelektrik Santrali'nin kamuya devri gerçekleşti. 1993 yılında temelleri atılan ve tamamlanmasının ardından 15 yıl boyunca çok uluslu şirketlere verilendev yatırımın YİD dönemi sona erdi ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na devredildi. Yılda 2 buçuk milyar kilovatlık enerji üretim kapasitesine sahip Birecik HES, Atatürk, Karakaya ve Keban'dan sonra Türkiye'nin en büyük enerji üretim kapasiteli HES'i olma niteliği taşıyor.

Birecik artık kamuya çalışacak
Türkiye ekonomisine önemli bir katkı sunması beklenen Birecik HES'in yılda 2.5 milyar dolarlık bir gelir sunması bekleniyor. Devir konusunda bir açıklama yapan EÜAŞ Genel Müdürü Halil Alış, Birecik HES'in artık kamu yararına faaliyet göstereceğini söyledi. Şu ana kadar 32 milyar kolvat enerji üretilen santralin 3 Ekim'de kamuya aktarıldığını söyleyen Alış:

"Şirket işçileri ve çalışanlarıyla birlikte devalındı. Artık kamu tarafından işletilecek ve geliri de kamuya kalacak..." ifadelerini kullandı.