Dev şirketlerin gözü bu ilçede

İstanbul'da yer alan 2B arazilerinin yarısından fazlasını bünyesinde barındıran Beykoz'un Tokatköy beldesi, Üçüncü Köprü çalışmalarıyla birlikte arsa yatırımcılarının görüş alanına girdi. Büyük İnşaat şirketleri bölgede çalışmalara hız verdi

Dev şirketlerin gözü bu ilçede

İstanbul'un en büyük 2B arazilerine sahip Beykoz ilçesinin Tokatköy Mevkii, Üçüncü Boğaz Köprüsü çalışmalarıyla birlikte arsa yatırımcısının büyük ilgisiyle karşılaştı. İstanbul'u toplam 2B arazilerinin yarısından fazlasına sahip olan Beykoz'da bu statüde 27 bin dönüm arazi bulunuyor.  NEF, Tahincioğlu, Toya Yapı, EA İnşaat ve Mudanya Grup gibi çok sayıda inşaat firmasının ilgi gösterdiği bu bölgede arazi fiyatları son birkaç yılda 5 kata varan değerlenme yaşadı. 

Üçüncü Köprü Tokatköy'e ilgiyi artırdı
Üçüncü Köprü projesine komşu konumda yer alan Tokatköy'e ilgi her geçen gün büyüyor. Yatırımcılar, İstanbul'u bu en büyük 2B arazi deposunun sahibi olan köylülerin elinden uygun fiyata satın alabilmek için çalışmalar yürütüyor. Toplam 4 bin dönümlük arazi potansiyeline sahip Tokatköy'e yönelik ilginin ana nedeni ise, 2B arazilerinin tapularının verilmeye başlanması. Dost Beykoz Gazetesi'nde yer alan habere göre tapuların verildiği bu beldede imar çalışmaları da yakında bir sonuca bağlanacak.

Tokatköy'ün değeri fırlayacak
Tokatköy beldesindeki arazilerin büyük bir çoğunluğunda imar hakkı bulunmuyor. 1 dönümde 400 dönüme kadar değişen farklı büyüklükteki bu arazilerin, tapu sorununun kalkması ve imar hakkının tanınmasıyla birlikte sıçrama yaşaması bekleniyor. Bugün metrekaresi 350 TL'den başlayan Tokatköy imarsız arsaları, mevki ve konum kriterine göre metrekare başına 1.200 TL'ye varan düzeyde bir değerde işlem gördüğü belirtiliyor. Beldede konut fiyatlarının yüksek seyretmemesinin nedeni olarak ise tapu problemleri gösteriliyor.