Devlet katkısı konut yatırımını artırır

DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, yüzde 15'lik devlet katkısının konut yatırımlarını artıracağını söyledi

Devlet katkısı konut yatırımını artırır

DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, yüzde 15'lik devlet katkısının konut yatırımlarını artıracağını söyledi. Dumankaya, Başbakan Davutoğlu'nun yüzde 25 peşinat biriktiren vatandaşa devletin yüzde 15 katkı sağlayacağı açıklamasına değinerek , yüzde 15'lik devlet katkısının sektöre pozitif bakış açısı sağlayacağını söyledi.

Ev alma kararları hızlanacak
İlk kez ev alacakların faydalanabileceği katkı ile insanların ev alma kararının hızlanacağını ifade eden Ali Dumankaya, "Yeni getirilen teşviğin konut alıcısında önemli bir farkındalık oluşturacağını ve bugüne kadar konut alımını düşünmeyen bir kitleyi harekete geçireceğini düşünüyoruz. Bu karar aynı zamanda kentsel dönüşümü de hızlandıracak, dar ve orta gelirli kesim için konut alma fırsatı yaratacak" dedi.

100 bin liraya 15 bin lira destek
Bu destek ile devletin hem inşaat sektörüne hem de yeni evlenenlere ve dar gelirli kesime büyük destek sağlayacağını belirten Ali Dumankaya, "Ev almak isteyenlerin konut alma amaçlı açacağı hesapta 5 yıl boyunca örneğin 100 bin TL biriktirmesi durumunda, devlet 15 bin TL katkı sağlayacak. Hesaptaki para 5 yıldan önce kullanılmak istenirse ise kademeli olarak destek verilecek" diye konuştu. Ali Dumankaya, devlet desteğinin orta vadede katkı vereceğini ve sektörü kayıt altına almada da kolaylık sağlayacağını belirtti.