Devlet konfirme değil koordine edecek

Erdoğan Bayraktar, Kentsel dönüşüm sempozyumunda, yasanın vatandaş eksenli olduğunu, devletin bunu koordine edeceğini anlattı

Devlet konfirme değil koordine edecek

15 Aralık 2012
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Marmara Belediyeler Birliği ve Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen “Medya ve Halkla İlişkiler Boyutuyla Kentsel Dönüşüm Sempozyumu”nda konuştu. Kentsel dönüşümün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de önemli bir konu olduğunu ifade eden Bayraktar, dünya nüfusunun hızla artığını, özellikle nüfus bakımından belli boyuta gelmiş şehirlerde barınma konusunda zorluklar yaşandığını, Çin ve Hindistan’da acil konut ihtiyacı olduğunu anlattı.

Türkiye’de son 10 yılda 5 milyon konutun yaklaşık 500-550 bininin kamu, 4,5 milyonunun da özel sektör tarafından yapıldığını aktaran Bayraktar, bu konutların da göreceli olarak mühendislik hizmeti aldığının ve sağlam olduğunun söylenebileceğini belirtti.

Bayraktar, Türkiye’de 6,5 milyon konutun zaman içinde mutlaka yenilenmesi gerektiğini vurgulayarak, “Bu tabii zor bir iş. Bu iş için çok ciddi kaynak lazım. Demokrasilerle idare edilen ülkelerde vatandaşa rağmen bir adım atamazsınız, devlete rağmen de bir şey yapamazsınız. Vatandaş ve devletin bu işi içselleştirmesi, kabul etmesi lazım” diye konuştu.

Devlet konfirme etmeyecek, koordine edecek      
Şehirlerin marka değerinin arttırılması gerektiğine işaret eden Bayraktar, şunları söyledi: “Türkiye’nin, hatta dünyanın en önemli meselesi kentsel dönüşümdür. Bunu anlatmamız, benimsetmemiz, kabullendirmemiz, gönüllülük boyutunu yakalamamız, vatandaşların rızasını almamız lazım. Açık gözlüleri de fırsatçıları da elemine etmemiz lazım. Bu bizim olmazsa olmazımızdır.”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye’de eve ihtiyacı olan insanların parası olmadığını, vatandaşları kira ya da aidat öder gibi taksitlerle ev sahibi yapmanın peşinde olduklarını anlatarak, bu alanda yaptıkları çalışmalardan bahsetti.
Bayraktar, kentsel dönüşümü öngören yasanın vatandaş eksenli olduğunu, devletin bunu konfirme etmeyeceğini, koordine edeceğini anlattı.

Kentsel dönüşümün ana aktörlerinin belediyeler olduğunu, bakanlık olarak işin sahibi olduklarını ifade eden Bayraktar, belediyeler arasında siyaset farkı gözetmediklerini dile getirdi.

İstanbul kentsel dönüşümün amiral gemisi
Bayraktar, kentsel dönüşümde mutlaka başarı elde edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “İstanbul’un, bu işin amiral gemisi olması lazım. Çok daha canlı bir şekilde bu işi döndürmemiz lazım. Kanunu çıkardık, ‘rant yasası’ dediler. Bir uygulama yapalım, bir durun, nereden biliyorsunuz? Bu işi mutlaka Türkiye’nin çözmesi lazım. Hükümet olarak da bu işe ciddi destek veriyoruz, vereceğiz. Tüm aktörlerin ve sektörlerin bu işle ilgilenmesi lazım. Tarihi dokularımızı ve yapılarımızı da öne çıkaracak yeni mimari özellikleri de öne çıkaracak yapıyla yolumuza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.