Devletin kimyasal sızıntı için bir planı var mı?

Tuzla Organize Deri Sanayi bölgesinde meydana gelen kaza, "kimyasal" sızıntılar karşısında alınması gereken önlemler konusunu gündeme taşıdı. Çevre Mühendisleri Odası, devletin kimyasal sızıntılara müdahale planı olmadığını açıkladı

Devletin kimyasal sızıntı için bir planı var mı?

Tuzla Organize Deri Sanayı Bölgesi'nden meydana gelen nitrik asit sızıntısı, güvenlik ve alınması gereken önlemler sorununu ülke gündemine taşıdı. Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, Türkiye'de tehlikeli ve kimyasal madde depolayan 20 bine yakın tesis bulunduğunu belirtti ve ekledi: "Devletin bu tip sızıntılara müdahale edecek bir planı bulunmuyor..."

Tuzla halkı tehlikede mi?
Tuzla'da yaşanan kaza sonrasında ciddi oranda kimyasal atığın çevreye yayıldığını ve bölgenin acilen boşaltılması gerektiğini beilrten Bozoğlu, kirliliğin rüzgarla nere gideceğinin hesaplanması gerektiğini vurguladı. Hürriyet Gazetesi'nden Erdinç Çelikkan'a konuşan Bozoğlu, bölge halkına sızıntıya karşı koruyucu maske dağıtılması gerektiğinin altını çizerek:

"Kimyasal kirlilik etrafa yayıldı ve gazların ulaşabilme ihtimali olan yerlerin halkı uyarılmalı..." dedi. 

 

Devletin kimyasal sızıntı için bir planı var mı?

 

Kimyasal sızıntıyla mücadehe planı
SEVESO Direktifi olarak bilinen ve Avrupa'da 28 yıl önce yürürlüğü giren Büyük Endüstriyel kazaların Önlenmesi Yönetmeliği'nin Türkiye'ye ancak 2010 yılında gelebildiğini ve yayınlanmasına rağmen yürürlüğe girmediğini hatırlatan Bozoğlu, uygulamadaki çarpıklıklara da dikkat çekti.

Gizli tehlike: Beyanda bulunmayan tesisler
Bozoğlu, Çevre ve Şehircilik bakanlığı'nın oluşturduğu internet sitasi üzerinde beyanda bulunan tesislerin, düşük beyanlarda bulunduğunu vurguladığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"20 bine yakın tesis bu bildirimi yapmalıydı. Ancak 6-7 bin tesis ancak bildirim yaptı ve bunlardan sadece 350 tanesi üst seviye tesis olarak tanımlandı. 6 bine yakın tesis de kapsam dışı kaldı.