Devletin yeşil bina adımına sektörden destek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, önümüzdeki dönemde yeşil ve enerji tasarruflu evlerin önünün açılacağını açıkladı. Sektörden Bakan Özhaseki'ye destek geldi.

Devletin yeşil bina adımına sektörden destek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki,  Türkiye'nin önümüzdeki süreçte, akıllı kentler, yeşil binalar ve ısı yalıtımı konularında hayata geçirilecek yasal düzenlemelerle tanışacağını belirtti. Yakın bir dönemde yeşil binalar ve enerji tasarruflu evler konusunda önünün açılacağını söyleyen Bakan Özhaseki:  

"Gerek akıllı kentler, gerek yeşil binalar gerekse de binaların ısı yalıtımı konusunda birçok yönetmelikle değişikliğe hazır hale geliyoruz. Yakında bunları da yayımlayacağız. Yeşil evler, enerji tasarrufu sağlayan evler yavaş yavaş önümüzdeki günlerde yasada yerini bulacak ve hiç değilse bu saatten sonra yapılaşma böyle devam edecek" ifadelerini kullandı. 

Sektörden Bakan Özhaseki'ye destek
Bakan Özhaseki'nin açıklamalarına ise sektörden destek mesajları geldi. ÇATIDER Başkanı Mehmet Nazım Yavuz, yeşil inşaat uygulamalarının en önemli unsurlarının başında bitkilendirilmiş çatı konseptinin geldiğini belirterek, Türkiye'deki uygulayıcıların çok başarılı ürünlere imza attıklarını belirtti. Türkiye'de yaklaşık 600 bin metrekare yeşil çatı uygulaması bulunduğunu ve bu miktarın hızla arttığına dikkat çeken Yavuz:

"“Bitkilendirilmiş çatılar, yeşil inşaat uygulamalarının en önemli unsurları arasında yer alıyor. ÇATIDER olarak, Türkiye’de yeşil çatı uygulamalarının artmasını destekliyoruz.Oksijen üretimini artırırken, ısı adalarının ve yağış suyu taşkınlarının azalmasını sağlıyor.  ÇATIDER olarak yeşil çatı uygulamalarında kamuoyunu bilgilendirmek, gerektiğinde danışman olarak bu konuda uzman olan üyelerimize yönlendirmek ve yeşil çatıların yayılmasını sağlamayı görev olarak görüyoruz.” ifadelerini kullandı