DHL üniversitelilere sektörün inceliklerini anlattı

İstanbul Üniversitesi Lojistik Kulübü tarafından düzenlenen 11. Lojistik Zirvesi, sektörün önde gelen isimlerinden DHL Global Forwarding’i ağırladı

DHL üniversitelilere sektörün inceliklerini anlattı

30 Mayıs 2014/Emlakwebtv
Hava ve deniz yolu kargo taşımacılığında dünyanın önde gelen firmalarından DHL Global Forwarding, İstanbul Üniversitesi Lojistik Kulübü tarafından bu yıl 11.’si düzenlenen zirveye katıldı. DHL Global Forwarding İnsan Kaynakları Müdürü İlknur Beyazıt,  yaptığı konuşmada, sektör açısından yabancı dil eğitiminin önemine dikkat çekti.

Sunumunda, işe alım süreçleri, cv hazırlama ve mülakat tekniklerinin inceliklerini anlatan Beyazıt, İngilizce’nin global dil haline gelmesi sebebiyle, sektörde başarılı olmak isteyen her öğrencinin iyi düzeyde İngilizce öğrenmesi gerekliliğinin altını çizdi. Eğitimli iş gücünün öneminin daha da ön plana çıktığı lojistik sektöründe, yeni mezunların daha önce iş deneyimi olmamalarından dolayı endişe duymamaları gerektiğini ifade eden Beyazıt, son yıllarda lojistiğe yönelik eğitim kalitesinin artması ile birlikte, şirketlerde günümüzün modern lojistik anlayışının da hızla geliştiğini sözlerine ekledi.

Öğrenciler fark yaratmalı
Etkinlikte konuşan DHL Global Forwarding Deniz Kargo Müdürü Aysun Babacan da DHL’in 2015 iş stratejilerinde “en çok tercih edilen iş yeri” olma hedefinini bulunduğunu belirtti.  Babacak: mezun olacak gençlerin kendileriyle yola devam etmesini dilediklerini belirtti. Babacan: “Deniz yolu taşımacılığı sektöründe kariyer yapmak isteyen öğrencilerin, mezun olduklarında mutlaka bir farklılık oluşturmaları gerekmektedir. Biz bu toplantıları siz öğrenciler için yapıyoruz. Öğretim görevlileri hocalarınızın çabası ne olursa olsun siz kendinizi yetiştirmelisiniz. Yabancı dil olmazsa olmazlarımız arasında. Sizler dünyaya açılan gençler olacağınız için, yabancı dilinize daha çok önem verin ve kendinizi bu anlamda geliştirin." dedi.

Türkiye’nin stratejik rolü büyüyor
İstanbul Üniversitesi 11.Lojistik Zirves’nde ‘Gelişen Hava Kargo Sektörü’ paneline konuşmacı olarak katılan DHL Global  Forwarding Hava Kargo Müdürü Devrim Özonur, Türkiye’de hava kargo taşımacılığının geldiği son noktayı öğrencilere aktararak, ülke genelinde pazar payının da giderek artış gösterdiğini belirtti. Ticaretin batıdan doğuya kaymaya başlayan süreçte genişleyen uçuş ağı, güçlenen alt yapı ve tamamlanması beklenen 3. Havalimanı ile Türkiye’nin, Avrupa-Asya arasındaki hava kargo taşımacılığında büyük role sahip olacağını anlatan Özonur, son yıllarda Türkiye’nin jeopolitik öneminin yüksek olması avantajının daha iyi kullanıldığını ve Türkiye’nin git gide küresel lojistik üssü olma yolunda ilerlediğini söyledi. Özonur, hava kargo sektöründe çalışmak isteyen öğrencilere, mezun olduklarında bu sektörde fedakarlık ve sıkı takip ile çalışılması gerektiğini ifade ederken, hava kargoda işlerin hızlı değişim süreçleriyle ilerlediğini de belirtti.