DHMİ'den 'bataklık' açıklaması

DHMİ, 3. Havalimanı bataklık zemininin devleti dört milyar liralık zarara uğratacağı şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı

DHMİ'den 'bataklık' açıklaması

İstanbul'a inşa edilecek olan 3. Havalimanı projesi ile ilgili olarak, arazinin bataklık yapısı ve devletin büyük zarara uğrayacağı şeklindeki haberlerin gerçekleri yansıtmadığını açıklayan Devlet Hava Meydanları İşletmesi, mevzuat ve sözleşme hükümlerinin geçerliliğini koruduğunu belirtti.

Bakan Elvan açıklamıştı
Geçen hafta içerisinde Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan'ın 'Arazinin bataklık olduğunu biz de biliyorduk.' açıklamasının ardından yapılan, 'Dört Milyarı bataklık yutacak.' şeklindeki haberlerin gerçek dışı ve hayal mahsulü olduğunu açıklayan DHMİ:

"Son olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Lütfi Elvan, inşaat sahasında yaptığı açıklamada, tüm iddiaları ayrıntılı bir şekilde cevaplandırmış, gerçekleri en küçük bir kuşkuya mahal bırakmayacak şekilde dile getirmiştir. Sayın Bakanımız, 'Kot düzenlemesi' konusunu da açıklığa kavuşturmuş; bu işlemin maliyetlerin düşmesi anlamına gelmediğini kesin bir şekilde ifade etmiştir. Bu açıklama, pist kotunun düzenlenmesi işlemini, muhayyel bir kamu zararı olarak takdim etmeye çalışanlara, en yetkili ağızdan en kesin cevap olmuştur. Maksatlı iddiaları temelden çürüten bu açıklamalara rağmen, müzmin bir hizmet ve yatırım karşıtlığına dönüşen haberlerin hala manşetlere taşınması düşündürücüdür.

Kot seviyesi sorununda son durum
Kot seviyesindeki düzenleme de dahil, İstanbul yeni havalimanı ile ilgili çalışmalar, ciddi teknik ve bilimsel verilere dayanmaktadır. Yer seçimi, ihale ve çevresel faktörlerle ilgili süreç içindeki tüm işlemler, ilgili kuruluşlarla koordineli bir şekilde mevzuat ve yasalara uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Kamu yararı, uçuş güvenliği, mevzuat ve yasalara uygunluk hususunda en ufak bir şüpheye mahal bırakmayacak şekilde yapılan çalışmalar, bundan sonra da aynı duyarlılık ve titizlikle sürdürülecektir."

Kot değişikliğinin görevli şirkete sağlayacağı maliyet avantajının DHMİ lehine değerlendirilebilecek bir konu olduğu belirtilen açıklamada, "Dört milyarı bataklık yutacak" şeklindeki iddialar, tamamen gerçek dışı ve hayal mahsulüdür. Bu büyük yatırımı kamuoyu önünde tartışmaya açmaya yönelik beyhude çabalardır" açıklamasını yaptı.