Didim konut piyasasının yeni hakimi Araplar

Konut fiyatlarındaki yükseklik ve artan dolandırıcılık olayları nedeniyle Didim'den ayrılan İngilizlerin yerini Araplar almaya başladı. Körfez menşeili yatırımcıların son 6 ayda 500'e yakın villa tipi konut aldığı belirtiliyor.

Didim konut piyasasının yeni hakimi Araplar

Ege Bölgesi'nin en önemli turizm merkezlerinden Didim'den ev alan yabancı yatırımcı profilinde son bir senede önemli bir değişim yaşanmaya başladı. Didim'e 2002 yılından beri büyük ilgi gösteren İngilizlerin son bir yıldaki ayrılma kararları yoğunlaşırken, ilçeye Arapların büyük ilgi göstermeye başladığı görülüyor.

İngilizler Didim'den neden kaçıyor?
İngilizlerin bölgeden ayrılma eğilimini yorumlayan uzmanlar, ilk olarak konut fiyatlarındaki yüksekliğin üzerinde duruyor. Çok daha ucuz konut sahibi olabilecekleri Avrupa Birliği kentlerine yönelen İngilizlerin ayrılma kararını etkileyen bir diğer neden ise, özellikle son yıllarda artış gösteren dolandırıcılık olayları. Çok sayıda İngiliz yatırımcı, bedelini ödemesine rağmen tapularına halen kavuşamadıklarını belirtiyor. Diğer taraftan kimi müteahhitlerin aynı evi birden fazla müşteriye satma olaylarında da önemli bir artış yaşanıyor.

Didim'in yeni gözdeleri: Araplar
İngilizlerin Didim yazlık piyasasında yarattığı boşluk ise Araplar tarafından dolduruluyor. Son altı ay içerisinde Körfez menşeili yatırımcıların, ilçede 500'e yakın villa ve müstakil-lüks konut satın aldığı vurgulanıyor.   İngilizlerin aksine Arap yatırımcı profilinin kent dışında, lüks ve müstakil villa tipi konutlara yöneldiği 500 bin ila 800 bin Euro arasında değişen fiyatlar ödediği belirtiliyor. Arap yatırımcıların yoğun biçimde daha sessiz olan Akbük'ü tercih ettiği ve kişisel bilgilerinin korunması hassasiyetlerinden hareketle markalı inşaat şirketleriyle çalışmaya özen gösterdiği belirtiliyor. 

Bölgeye yatırım yapan vatandaşlar ağırlıklı olarak Suudi, İran ve Katar uyruklu kişilerden oluşuyor.