Dikmen’e çelik köprü geliyor

Ankara’da Dikmen Vadisi’nde yapılan çelik köprüde sona yaklaşıldı. Dikmen ile Çankaya’yı birbirine bağlayacak köprü, dört şeritli olacak

Dikmen’e çelik köprü geliyor

9 Nisan 2014/ emlakwebtv
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli kentsel dönüşüm projelerinden biri olan Dikmen Vadisi’nde yapımı sürdürülen çelik köprüyle Çankaya ile Dikmen semtleri birleşecek. Yapımı devam eden çelik köprü, Dikmen Sinan Caddesi’nden Alexander Dupçek Caddesi'ne Cezayir Caddesi kanalı ile Turan Güneş Bulvarı’na karşılıklı geçiş imkanı verecek.

Kemer şeklindeki çelik köprüler
Dikmen Vadisi’nde kemer şeklinde yapılan çelik köprünün 176 metre uzunluğunda olduğunu belirten Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Vedat Üçpınar, köprünün devamında vadinin coğrafi yapısından dolayı 44 metre uzunluğunda küçük bir köprü daha yapıldığını, köprülerin 20 metre genişliğinde, iki gidiş ve iki geliş toplam dört şeritli olacağını söyledi. Büyük köprünün üç açıklıklı, küçük köprünün ise tek açıklıklı olduğunu anlatan Üçpınar, “Büyük köprüde temel betonarme ve çelik imalatı tamamlandı. Köprü tabliye betonu dökümüne hazır hale getirildi. Küçük köprüde ise temel betonarme ve çelik imalatı tamamlanırken, tabliye betonu dökülerek asfalt serimine hazır duruma getirildi. Bağlantı yolları ile Turan Güneş Bulvarı’na bağlantı yollarında asfalt serim çalışmaları devam ediyor” dedi.

Bağlantı yollarının da iki gidiş iki geliş toplam dört şerit olacağını belirten Vedat Üçpınar, çelik köprülerde yaya kaldırımı, bisiklet yolları ile büyük köprüde iki adet asansör yapılacağını anlattı.