Dilovası'nın "gömülü kimyasalları"

Çevre Bakanlığı, Kocaeli Çerkesli Köyü yakınlarında toprak kayması sonucunda açığa çıkan ve içinde kimyasal madde bulunduğundan şüphelenilen çuvalların "analize" gönderildiğini açıkladı

Dilovası'nın

Sanayisinin yarattığı çevre tahribatı ve son yıllarda artış gösteren kanser artışlarıyla ülke gündemine oturan Dilovası, şimdi de toprağa gömülmüş "kimyasal madde" atıklarıyla dikatleri üzerine çekti.

100'er kiloluk onlarca çuval
Kocaeli ili Çerkesli Köyü yakınlarında 4 yıl önce yapılan asfalt yolun yoğun yağışlar nedeniyle çökmesi sonucunda açığa çıkan ve içinden siyah renkli toz bulunan 100'er kiloluk onlarca çuval hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir soruşturma başlattı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan açıklama
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada söz konusu adreste kimliği belirlenemeyen siyah renkli toz halinde big bag çuvallar içinde ne olduğu bilinmeyen bir atığın bulunduğu doğrulandı. Konuyla ilgili bir araştırma başlatan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı açıklamasında:

Bakanlığımız olaya el koymuş ve ilgili koordinasyon sağlanarak, 04.05.2015 tarihinde Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Dairesi ve İZAYDAŞ teknik personelleri tarafından olay mahalline tekrar gidilmiş olup, söz konusu atıklar uzmanlar tarafından alınmış ve  lisanslı araçlarla İZAYDAŞ Atık Bertaraf Tesisi’ ne gönderilmiştir.

Söz konusu atıklardan Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz teknik elemanları tarafından analize gönderilmek üzere Ulusal/Uluslararası standartlara uygun olarak 2 adet numune alınmıştır. Söz konusu numuneler analiz için TÜBİTAK’a gönderilmiş olup, çıkan analiz sonuçlarına göre gerekli değerlendirmeler yapılacaktır.' denildi.