Dinamitle yıkalım

Patlayıcı Mühendisliği Derneği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na, kentsel dönüşümde binaları dinamitle yıkmayı önerdi

Dinamitle yıkalım

5 Eylül 2012
Patlayıcı Mühendisliği Derneği tarafından, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na, kentsel dönüşüm kapsamında binaların dozerler yerine mühendislik ilkeleri gözetilerek, patlayıcılarla yıkılması önerisini içeren bir yazı gönderildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Derneğin Yönetim Kurulu Başkanı ve Okan Üniversitesi Patlayıcı Madde Mühendisliği Yüksek Lisans Programı Koordinatörü Prof. Dr. Ali Kahriman, tünel, metro, baraj, otoyol inşaatlarında, temel kazılarında ve bina yıkımlarında patlatma modelinin kullanılabileceğini belirterek, bu yöntem sayesinde, Osmanlı’dan günümüze kadar yapılan tünel ve metroların en az 10 katı kadar iş yapılabildiğine dikkati çekti.
Maden ve enerji ham madde üretiminde, baraj inşaatlarında çok sayıda patlayıcı uygulamasının olduğunu ifade eden Kahriman, “Burada, mühendisliğin inceliği ve akademik boyutu öne çıkıyor. Patlayıcı miktarından ziyade bunun simülasyon ve bilgisayar ortamındaki uygulamaları önemli” dedi.
Kahriman, kentsel dönüşüm kapsamında 20-30 yıllık süreçte 7 milyon binanın yıkılmasının planlandığını anımsatarak, şöyle konuştu: “Binaların yıkımında kullanılacak patlayıcı miktarı düşünülen kadar çok değil. Yıkımlarda, binanın her tarafına patlayıcı yerleştirmiyoruz. Binanın temel ve kritik noktalarına özellikle zemine, alt katlarına yerleştiriyoruz”
‘Tek elden yürütülmeli’
Kahriman, bu faaliyetlerin, yetkin kişi ve kuruluşlarca belirli kural ve kaidelerle yaptırılmasının önemini vurgulayarak, çalışmaların Bakanlık veya yerel yönetim gibi kamusal nitelikli bir birimce yönetilmesi ve tek elden disipline edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.