Diyanet’ten Bodrum’a İslam Merkezi

Dünyaca ünlü mavi bayraklı Camel Beach Koyu’ndaki hazineye ait araziye 30 milyon liralık İslam Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi yapılacak.

Diyanet’ten Bodrum’a İslam Merkezi

Son yerel seçimlerin ardından mahalleye dönüştürülen Ortakent – Yahşi Beldesi’nde bulunan Camel Beach Koyu’nda hazineye ait 10 dönümlük arazi bulunuyor. Bu arazinin 3 bin metrekarelik kısmına 2013 yılında İslam Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi yapılması gündeme geldi. Fakat o tarihte Ortakent – Yahşi Belediyesi proje için izin vermedi. Belde belediyesinin kapanacağı kesinleşince de proje Bodrum Belediyesi’ne gitmesine rağmen oradan da gerekli izinler çıkmadı. Ancak bir süre önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın resen görüşü sonrasında Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından ruhsatlandırma yapıldı. Camel Beach Koyu’ndaki Karaada’yı tepeden gören araziye, turistlere İslamiyet’i dini bilgilerle tanıtmak amacıyla yapılacağı belirtilen dini ve kültürel tesisin inşaatına başlanması için ilk adımlar böylece atıldı.
 

Diyanet’ten Bodrum’a İslam Merkezi

 


30 milyon lira para harcanacak

Yaklaşık 30 milyon liralık bir bedelle inşa edilecek ve bir yıl içinde tamamlanması planlanan Bodrum İslam merkezi dini ve kültürel tesisle ilgili, Muğla Büyükşehir Belediyesi İmar İşleri Birimi yetkilileri, Bodrum'a böyle bir dini ve kültürel tesisin yapılması için gerekli ruhsatlandırmanın yapıldığını Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün kendilerine gönderdiği yazıdan öğrendikleri bildirdi. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadan projenin daha önce kendilerine geldiğini ancak Belediye Meclisi tarafından kabul edilmediğini belirtere şunları söyledi: “Yanlış anlama olmasın. Bizler cami, külliye, dini merkez yapılmasın demiyoruz. Tam aksine yapılsın, biz de istiyoruz. Ancak, böylesine ciddi bir proje için Ankara'da oturup, bu projeyi çizenler gelsinler, bizimle görüşsünler. Bakalım bu proje kentin kimliğine, mimari yapısına uyacak mı, kent dokusuna uyacak mı? Gerekirse inanç turizmi için öncülük edecek bu proje için yarışma açalım, en iyi külliye veya dini merkez ortaya çıkması için birlikte karar verelim isterdik. Şimdi ne olacak? Merkezden alınan, oldu bitti kararı nedeniyle yine sivil toplum kuruluşlarıyla müftülük karşı karşıya gelecek. Bodrum'a yakışan bir proje olmasını biz de çok isterdik."