Dizayn ödüllü klozet

Dünyanın en prestijli tasarım ödüllerinden biri olarak bilinen Reddot Design ödülü, bu yıl vitrifiye üreticilerinden Güral Vit'e verildi

Dizayn ödüllü klozet

5 Temmuz 2012 / emlakwebtv

Güral Vit'in alafranga ve alaturka tuvaletin birleşiminden oluşan WC Health adı verilen klozeti Reddot ödülüne layık görüldü. Sağlık açısından da önemli özelliklere sahip olduğu anlatılan ‘WC Health klozet’ günlük yaşamda kullanılan klozetlerde hayatı kolaylaştıran bazı değişiklikler yaparak en uygun anatomik pozisyonu bulmayı hedefledi ve çömelme duruş şeklini klozet sistemine taşıdı.

4 bin 550 ürün arasından seçildi
Güral Vit tarafından 2 yılda tasarlanan 'WC Health', fark yaratan sıra dışı tasarımı ve estetiği ile 58 ülkeden 1800 üreticinin, 4 bin 515 ürünle katıldığı "reddot design" uluslararası tasarım yarışmasında ürün tasarımı dalında büyük bir ödüle layık görüldü. Sağlık ve konforun peşinde benzersiz ilklere imza atan Güral Vit, sağlığa hitabeden bir estetik anlayışıyla fonksiyonelliği bir araya getirerek; alafranga ve alaturka tuvaletlerin en sağlıklı karışımından esinlenerek Wc Health'i yarattı. Bu eşsiz tasarım Almanya'nın Essen kentinde reddot müzesinde yerini aldı.

"wc health bir reformdur"
"wc health"in yaratıcısı asıl mesleği avukatlık olan Nesrin Güral, Türkiye'de halen Ortadoğu ve Asya kıtasında yaygın olarak kullanılan alaturka diye tabir edilen hela taşının hijyen olup olmadığı tartışıldığını hatırlattı. Buradan sarılık, mantar, tifo benzeri hastalıkların bulaşma riskinin olduğunu aktaran Güral, 'S' şeklinin tek oluşu nedeni ile bazı rüzgarlı günlerde kokuyu geri tepebildiğini de söyledi. Ancak bu tuvaletlerin düzgün bağırsak boşaltımı ve mesanenin tam boşaltımını sağladığını dile getiren Nesrin Güral, "Mesanenin tam boşalması prostat belasından ve kolon kanserinden korur. Anne adaylarının normal doğuma hazırlanmasına yardım eder. Oturma pozisyonu omurgayı esnetir. Vücut anatomisine en uygun olan tiptir. Alafranga olarak tabir ettiğimiz klozetin hijyen olduğu genelde kabul görür ve rahattır. Zaten krallar ve kraliçelerin rahatlığı için yapılmıştır. Engelliler içinde uygundur. Ancak fizyolojik ihtiyaçlara uygunluğu bilim dünyasında hala tartışılmaktadır. Biz her iki ürünün sadece bizce tespit ettiğimiz doğrularını aldık, yeni bir ürün geliştirdik. Adına wc health dedik. Bu bir reformdur" diye konuştu.