DKY’den ‘Yeniden İstanbul’ için 2.4 milyarlık proje

DKY inşaat ‘Yeniden İstanbul’ temasıyla 20’ye yakın kentsel dönüşüm projesinin startını verdi. Toplam 2.4 milyar değerindeki projelerin ilk adımı Kartal ve Tuzla’dan atılacak. Bu projeleri Yenisahra, Göztepe, Sultanbeyli, Maltepe takip edecek

DKY’den ‘Yeniden İstanbul’ için 2.4 milyarlık proje

7 Mart 2014 / Posta Gazetesi 

İbrahim Dumankaya Holding bünyesinde faaliyetlerini sürdüren DKY İnşaat, İstanbul’da kentsel dönüşüm kapsamında sektöre yeni bir soluk getirme hedefiyle  projeler gerçekleştirecek. ‘Yeniden İstanbul’ temasını tanıtan DKY İnşaat, bu doğrultuda İstanbul’un çeşitli bölgelerinde 2 bin 750 adet konut ve ofisten oluşan projeler için düğmeye bastı. Şirket bu projelerden 2.4 milyarlık liralık hasılat hedefliyor 

 

İbrahim Dumankaya Holding ve DKY İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya, 2014 yılının ikinci yarısında başlayacak 3 adet projenin yanı sıra Avrupa Yakası’da dahil olmak üzere İstanbul’un farklı yerlerinde 20’ye yakın farklı proje alternatiflerinin oldığunu söyledi. İstanbul ve Türkiye geneli açısından büyük öneme sahip olan kentsel dönüşüm projelerine odaklandıklarını anlatan Ali Dumankaya, hayata geçirecekleri kentsel dönüşüm projelerini ‘Yeniden İstanbul’ temasıyla gerçekleştireceklerini anlattı.

 

20 proje üzerine çalışıyor

Ali Dumankaya, DKY İnşaat’ın altında ‘Yeniden İstanbul’ adlı bir marka oluşturdukları bilgisini vererek, “Özellikle ‘kat be kat’ karşılığını verebilecek bir sistem oluşturduk. İnsanlara sadece daire değil, bir yaşam alanı vermek istiyoruz. Kente değer katma, bizim için kritik öneme sahip. Mahalle teması bizim olmazsa olmazımız. Özellikle Yenisahra projesinde bu temayı hayata geçirmeyi planlıyoruz. Proje geliştirirken aidat meselesini iyi düşünüyoruz. Kişilerin kira öder gibi aidat ödemeyeceği projeler geliştirmek üzerine çalışıyoruz” dedi.

İstanbul’da her iki yakada toplamda 20 civarında proje üzerinde çalıştıklarını belirten Ali Dumankaya, “Avrupa Yakası’nda da farklı bölgelerde çalışmalara devam ediyoruz. İlerleme kaydettikçe o projelerimizide açıklayacağız. Bu yıl tanıtımını yapacağımız projeler Anadolu Yakası’nda. Kentsel dönüşüm büyük bir sabır gerektiriyor” dedi.

 

İlk adım Tuzla ve Kartal

2 milyar 410 milyon liralık projelerin ilk startını, ön satışlarına başladığı Tuzla Aydınlı’da Metropolis tile ortak hayata geçireceği 750 konutluk proje ve Kartal’daki 200 onutluk proje ile verecek olan DKY İnşaat, bu iki projenin lansmanını yerel seçimlerin ardından Nisan, Mayıs aylarında yapmayı planlıyor.

DKY İnşaat’ın İstanbul Yenisahra’da, kentsel dönüşüm kapsamında 238 bin metrekare arazi üzerinde Yeniden ‘Yenisahra’ projesi için çalışmalarını sürdürdüğünü söyleyen Ali Dumankaya, 30 bin metrekalerlik ilk etapta bin 500 konut yapacaklarını, projenin büyüklüğünün ise 900 milyon lira olduğunu kaydetti. Ali Dumankaya, Göztepe’de de bir ofis projesi üzerinde çalıştıklarını belirterek, burada da proje değeri 500 milyon lira olan bir ofis park hayata geçireceklerini kaydetti.

 

Tekel Sitesini’de dönüştürüyor

Ali Dumankaya digger projelerle ilgili olarak da şu bilgileri verdi: “Tuzla Aydınlı’da 750 konutluk başka bir proje için de kolları sıvadık. Burada da proje değeri 250 milyon lira olan. 2+1, 3+1 ve 4+1 tip daireler yapmayı planlıyoruz. Bu yılın ilk yarısında satışa sunulması beklenen proje  53 dönümlük bir arazi üzerine inşa edilecek. Sultanbeyli’de 550 milyon lira proje değeri ile karma bir proje, Maltepe’de ise 160 milyonluk proje değeri  ile 300 konutluk bir kentsel dönüşüm projesi üzerinde çalışıyoruz. Bu projede 80 konutluk TEKEL Sitesini dönüştüreceğiz. DKY İnşaat’ın önemli projelerinden biri de 50 milyonluk değeriyle Kartal’da hayata geçecek. 200 adet konut ve 4 bin metrekarelik ticari alandan oluşan projenin mayıs ayında tanıtılması planlanıyor. Kartal ve Tuzla aydınlı prjelerinin ön talepleri ise başladı.”

Dönüşüm için 12 bin kişiyle görüştü


DKY İnşaat’ın, kentsel dönüşüm özelinde bugüne kadar 12 binden fazla kişiyle görüştüklerini belirten DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ömer Dumankaya ise, “Bu gerçekten zor bir iş. Herkes eski evinin yerine aynı büyüklükte yeni bir ev istiyor. Büyük mutfak ve daire planı insanlar için çok önemli. Biz kentsel dönüşüme hiçbir zaman ‘karşımızdaki binayı yıkıp beton bir yapı’ yapmak olarak bakmıyoruz. Kültürel bir yapı, bir sosyal doku var. Bunları göz önünde tutarak çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu iş tek taraflı bir iş değil” dedi.

 

Tablo

6 projede 2 bin 750 konut yapacak

LOKASYON      PROJE BÜYÜKLÜĞÜ    ADET

YENİSAHRA     900 mil TL       bin 500 Konut

GÖZTEPE OFİS            500 mil TL       Ofis Projesi

TUZLA AYDINLI           250 mil TL       750 Konut

SULTANBEYLİ  550 mil TL       Karma Proje

MALTEPE        160 mil TL       300 Konut

KARTAL           50 mil TL         200 Konut

TOPLAM         2.410 mil TL    2 bin 750 Konut + Ofis ve Karma Proje