Doğal taş sektörü ihracatını artırmak için fuarlara kilitlendi

Doğal taş sektörü fuarlarla ihracatını artırmaya devam ediyor. 2012 yılında 1,9 milyar dolarlık ihracat yapan sektör, bu yıl ihracatını en az yüzde 10 artırmayı hedefliyor.

Doğal taş sektörü ihracatını artırmak için fuarlara kilitlendi

22 Nisan 2013 / emlakwebtv
Her geçen yıl ihracat rakamlarını artırarak mevcut ve yeni pazarlardaki konumunu güçlendiren Türk doğal taş sektörü, ABD’ye çıkarma yapmaya hazırlanıyor. Doğal taş sektörünün Çin’den sonra en çok ihracat yaptığı ülke olan ABD, işlenmiş doğal taş ihracatında ise ilk sırada yer alıyor. Geçtiğimiz yıl toplam 1,9 milyar dolarlık doğal taş ihracatından yüzde 13 pay alan ABD’ye ihracatı artırmayı hedefleyen sektör, Atlanta’da düzenlenen doğal taş sektörünün Amerika kıtasındaki en büyük fuarı Coverings - The Ultimate Tile + Stone Experience’e katılıyor. Dünya doğal taş sektörünün nabzının tutulacağı Coverings Fuarı, 29 Nisan - 2 Mayıs 2013 tarihlerinde gerçekleşecek. Fuara, Türkiye’den İMİB (İstanbul Maden İhracatçıları Birliği)’in milli katılım organizasyonuyla 17 Türk firması katılacak.

Coverings - The Ultimate Tile + Stone Experience Fuarı, Amerika kıtasındaki en büyük fuar
Dünyanın yaklaşık 50 ülkesinden 900’ün üzerinde firmanın katılacağı Coverings - The Ultimate Tile + Stone Experience Fuarı, doğal taş sektörünün Amerika kıtasındaki en büyük fuarı olma özelliği taşıyor. Fuarda dünyanın önde gelen firmalarının mermer, granit, traverten fayans, plaka ve bordür, seramik gibi yüzey kaplama malzemeleri, mozaik gibi dekoratif ürünler ile makine ve ekipmanları sergilenecek.

Özer: “ABD pazarında büyümek, sektördeki Çin egemenliğinin kırılması için önemli”
İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Mehmet Özer, fuar hakkında şunları söyledi: “Dünyanın en büyük doğal taş ithalatçısı Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen ve 20 yılı aşkın süredir dünya doğal taş sektörünün en büyük buluşmalarından biri olan Coverings - The Ultimate Tile + Stone Experience Fuarı, sektörümüz açısından büyük önem taşıyor. 2013 yılında sektörümüzün için hedeflediğimiz yüzde 10 ihracat artışında fuarda yapılacak iş birlikleri önemli bir rol oynayacak. Fuarın kritik önem taşıyan bir diğer özelliği ise işlenmiş doğal taş ihracatımızda ilk sırada gelen ABD’de düzenleniyor olması. Geçtiğimiz yıl 252 milyon dolar doğal taş ihracatı yaptığımız ABD’ye ihracatımız, yılın ilk çeyreğinde de yüzde 15 artış gösterdi. ABD pazarında büyümek, sektördeki Çin egemenliğinin kırılması için önemli. Bunun için tasarıma ağırlık vermemiz gerekiyor; çünkü ABD doğal taşı işlenmiş bir şekilde tercih ediyor. Tasarım ürünlerle ABD pazarından daha fazla pay alabilmek için gerekli alt yapı çalışmalarına yatırım yapılmalı.”