Doğalgaz indiriminden vatandaşa düşen pay: Ayda 10.4 TL

Enerji Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan yüzde 10'luk doğalgaz indirimi, yıllık faturalara 125 TL olarak yansıyacak. Aylık hesapta ise 10.4 TL'lik indirim bekleniyor

Doğalgaz indiriminden vatandaşa düşen pay: Ayda 10.4 TL

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berak Albayrak tarafından açıklanan yüzde 10'luk doğalgaz indirimi, yarından itibaren başlayacak. Yeni paket, toplamda 2.5 milyar TL'lik indirim öngörürken, vatandaşların payına ise yılda 125 TL olarak yansıyacak. Bir diğer deyişle, aylık faturalardaki düşüş 10.4 TL'yi bulacak.

Doğalgaz indirimi 1 Ekim'de başlıyor
Dün, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan doğalgaz indirimi 1 Ekim'den itibaren başlıyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na yaptığı ziyaret sırasında, İran tahkim davasının olumlu bir biçimde sonuçlanmasının ardından doğalgaz indiriminin başlayacağını belirten Albayrak, kararın yıl sonunda önce uygulanacağını vurgulamıştı. Albayrak: "1 Ekim'den başlamak üzere hem tüketiciye hem sanayiye yüzde 10 olarak yansıyacak." demişti. 

2.5 milyar TL'lik indirim
Atılan indirim adımıyla birlikte 2016'nın son 3 ayında Türkiye'de doğalgaz için ödenen toplam fautanın 760 milyon TL oranında azalması bekleniyor.2017 bağlamında bu rakamın 2.5 milyar TL'yi bulacağı tahmin ediliyor. 

Elektrikte de ucuzlama bekleniyor
Doğalgazdaki indirim kararının çok sayıda sektörde zincirleme etki yaratacağına da dikkat çeken Albayrak elektriğe zam yapmak gibi bir düşüncelerinin de olmadığı bilgisini verdi. Albayrak, elektrik maliyetlerinde yaşanacak düşüşün, bu alanda da eksi yönlü fiyat politikasını ortaya çıkarabileceğine de dikkat çekti.