Doğalgaz ve elektrik faturalarına karşı yalıtım

XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği, yaklaşmakta olan kış mevisiminde, yüksek ısınma maliyetlerine karşı kalıcı "yalıtım" önerisinde bulundu

Doğalgaz ve elektrik faturalarına karşı yalıtım

Yaklaşmakta olan kış mevsiminde ısınma maliyetlerinin düşürülmesi yolunda kalıcı "yalıtım" önerisinde bulunan XPS Isı Yalıtım Sanayicileri Derneği Başkanı Emrullan Uslu, evlerdeki ısı kaybının yüzde 85'inin yalıtımsız binadan kaynaklandığını söyledi. Eruslu, Türkiye'de enerjinin yüzde 40'ının konutlarda kullanıldığını belirterek:

"Isı yalıtımında doğru ürünler, doğru detay ve doğru işçilikle birlikte, yüzde 50 tasarruf salıyor. Böylece ısınmaya verdiğimiz 200 TL bir ayda 100 TL'ye düşüyor." şeklinde konuştu.

Bin 500 TL yerine 750 TL ödenebilir
Eruslu, İstanbul'da 100 metrekarelik bir dairenin kış sezonu için yalıtımsız bir binada ödediği yıllık ortalama bin 500 TL'lik doğalgaz harcamasının yalıtımlı bir bina ile 750'ye düşeceğini belirterek, yalıtımsız binanın ceplerin düşmanı olduğunu söyledi. 

 

Doğalgaz ve elektrik faturalarına karşı yalıtım

 

16 milyon yalıtımsız bina var
Türkiye'de yalıtımsız bina sayısını 16 milyon olduğunu, bu rakamın da toplam bina sayısının yüzde 85'ine denk geldiğini beilrken Eruslu, ısınabilmek için iki kat daha harcama yapmamak için yalıtım önerisinde bulundu. "Yılda 10 milyar dolar enerji harcaması yalnızca bu yalıtımsız binaların kullandığı fazla enerjiden kaynaklanıyor” şeklinde konuşan Eruslu, binalarda ısı yalıtımı çözümünün uygulanmasıyla gere doğalgaz gerekse elektrik faturalarında yüzde 50'lik tasarrufun sağlanabileceğini söyledi.

Isı yalıtımı ne kadara mâl olur
Eruslu, yüzde 50 tasarruf sağlayan bir ısı yalıtımının toplam maliyetinin, binanın toplam inşaat maliyetinin yüzde 3'ü ila 5'i kadar olduğunu da belirterek, ısı yalıtımının binaların enerji verimliliğine olan katkısının da henüz yeterince anlaşılamadığını vurguladı.