Doğaltaş ihracatı yüzde 22 oranında yükseldi

İMİB Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Selçuk Çevik, 2017 yılının ilk 5 ayında, doğal taş ihracatının yüzde 22 oranında yükseldiğini açıkladı.

Doğaltaş ihracatı yüzde 22 oranında yükseldi

Türk doğal taş sektörü, yakın pazarlardaki kriz daralmasının etkisini ABD pazarı ile kırmayı başardı. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Selçuk Çevik, Türk doğaltaş sektörünün 2017 yılının Ocak-Mayıs döneminde yüzde 22 oranında ihracat artışına tanıklık ettiğini söyledi. 

Doğaltaş sektörünün ihracat gücü yükseliyor
İşlenmiş travertende yılın ilk 5 ayında yüzde 21.8'lik ihracat artışının yaşandığını, bu oranın mermerde yüzde 4.4 seviyesinde gerçekleştiğini söyleyen Çevik "Sektör için güçlü bir lobi gerekiyor. Türk doğal taş sektörü böylece uzak pazarlarda daha etkili bir şekilnde büyüme sürdürebilecek..." dedi. 

161 ülkeye mermer ihracatı
Çevik, mermerin taşınması zor bir maden olduğunu buna karşın Türkiye'nin 161 ülkeye mermer ihracatı gerçekleştirdiğini de hatırlatarak "Türkiye’de deniz taşımacılığı uygun ancak kara taşımacılığı pahalı. Bu nedenle limanlardan uzak olan bölgelerde yakıt teşviki almak sektöre katkı sağlayacaktır" ifadelerini kullandı. Türkiye'ye en uzak pazarlardan bir olan Avustralya'nın ihracat gerçekleştirilen tüm ülkeler içinde 10. sırada yer aldığını da vurgulayan Çevik

"Türk firmaları, son dönemlerde yöneldikleri uzak pazarlardaki payını arttırmaya devam ediyor. 2 yıldır ucuzlama trendinde olan petrol fiyatlarını fırsata çeviren sektör, traverten ihracatında Amerika, Çin, Kanada, Hindistan, Güney Afrika Cumhuriyeti ilk sıralarda yer alıyor." ifadelerini kullandı. 

Doğal taşlar kalitesiyle bir adım önde
ÇEvik, Türkiye'de yer alan doğal taşların oldukça kaliteli ve zengin çeşitliliği sahip olduğunu ve Türk firmalarının da son yıllarda kalite adına önemli bir gelişim çizgisi sergilediklerini hatırlatarak "Türk doğal taşının tercih edilmesinin bir diğer nedeni de İtalya ve İSpanya'ya kıyasla daha ucuza mal olması." şeklinde konuştu. 

Bazı pazarlar Türkiye'den uzaklaştı mı?

Yaptığı açıklamada Türkiye doğal taş sektörünün sorunlarının çözümü için çalışmayı sürdürdüklerini de dile getiren Çevik, Latin Amerika ve Afrika gibi kimi pazarlara açılmakta da geç kalındığını belirtti. Çevik "Sadece fuarlar sayesinde müşteri bağlantıları yapabileceğimiz dönemler geride kaldı. Fuarlar tabi ki çok önemli fakat yeniliklere açık olmamız lazım birçok sektörün yaptığı ikili iş görüşmelerine ağırlık vermemiz gerekiyor. B2B görüşmelerin çok daha faydalı ve daha uygun bütçeli olduğunu düşünüyorum" dedi