Doğru yalıtım çevreye duyarlılıktır

Dünya Çevre Günü nedeniyle bir açıklama yapan İzocam, yalıtımın ev ve ülke ekonomisine yaptığı katkılara değindi

Doğru yalıtım çevreye duyarlılıktır

5 Haziran 2014/Emlakwebtv
5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla bir açıklama yapan İzocam Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Fatih Öktem, doğru yalıtım uygulamalarıyla iç mekânlarda korunmak istenen sıcaklığın kalıcı olması sağlanırken ısıtma-soğutma cihazlarının çalışma süresinin kısaldığını ve doğal enerji kaynaklarının korunduğunu böylece daha az salım sağlandığını belirtti.

Fatih Öktem, “Türkiye, sera gazı salımı hususunda İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’ne taraf ülkelerden biri olarak yükümlülüklerini yerine getirme gayretindedir. Biz de İzocam olarak bu konudaki sorumluluğumuzu biliyor, enerjinin verimli kullanılması üzerine halkı yalıtımla ilgili bilinçlendirmeye ve teşvik etmeye çalışıyoruz.” diyerek İzocam’ın çevreye verdiği öneme dikkat çekti.

2014 yılında AR-GE alanında yüksek performanslı yarı mamul geliştirme konusunu ele alan İzocam'ın çevreye çok daha duyarlı olarak geliştirdiği “Yeni Nesil Camyünü” ile çevre ve sağlığa odaklandığını belirten Öktem, ürünün uygulayıcılara büyük konfor sağlarken daha yüksek orandaki çevre dostu özellikleri ile fark yarattığını söyledi.

100 kat enerji tasarrufu
Fatih Öktem, Yeni Nesil Camyünü’nün imalat aşamasında kullanılan enerjinin 100 kat fazlasını tasarruf ettiğini ve düşük karbon ayak iziyle çevreye duyarlı ve enerji dostu bir ürün olduğunu belirtti.Enerji alanında ise enerji verimliliği ve temiz enerji kaynaklarının kullanımının gerektiğine değinen Fatih Öktem, binaların, enerji verimliliği esasına göre tasarlanmasının ve enerji kayıplarının önlenmesinin düşük karbon ekonomilerini de beraberinde getireceğini dile getirerek; “Küresel ısınma ile mücadele için bütün bunların yanı sıra karbonu tutan tabii alanlarımızdaki kaybı engellememiz lazım. Bunun yolu da orman alanlarının korunması ve artırılmasından geçmektedir. Yıllık enerji tüketimiyle ilgili verilerde ülkemizdeki yapılarda ortalama 150-200 kWh/m² enerji kullanılırken, TS825* standartına göre yapılan binalarda %60 tasarrufla enerji kullanımı  60-80kWh/m² bulunmaktadır. “Pasif Evler”de ise enerji kullanımı 15 kWh/m² ile sınırlandırılmaktadır. Böylelikle eski veya eksik yalıtımlı yapılara nazaran “Pasif Evler”de ısıtma ve soğutma ihtiyacı % 90 azalarak, oldukça yüksek miktarda enerji tasarrufu sağlanmaktadır” dedi.