Doğu’daki 9 ayrı şehirde 30 bin konut dönüşecek

Diyarbakır'da yaşanan açılım buluşması, sürece yeni bir boyut katarken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da bölgedeki dönüşüm çalışmalarına hız verdi

Doğu’daki 9 ayrı şehirde 30 bin konut dönüşecek

26 Kasım 2013 / emlakwebtv
İl müdürlükleri aracılığı ile bölgede inceleme yapan bakanlık, Hakkari'yi kentsel dönüşüm programına aldı. Hakkari, dağlar ve Zap suyu ile çevrili olması nedeniyle genişleyip gelişemezken, dar bir alana sıkışmış olan kentteki binaların büyük bölümü de oturulamayacak halde. Kentte çok fazla bina olmaması da konut fiyatları ve emlak vergilerinin de yüksek olmasına neden oluyor. Kentin dağlar arasına sıkışmış olması nedeniyle yeni binalar yapılıp konut ihtiyacı giderilemezken, bakanlık, bu sorunu aşmak için de yeni kent merkezleri yaratacak.

Riskli alandaki 3-5 bin civarı konut yıkılarak baştan yapılacak
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Hakkari'nin merkezindeki 500 dönümlük alanda başlatacağı kentsel dönüşümle, şehri yenileyecek. Bakanlık, Bakanlar Kurulu kararı ile bölgeyi riskli alan ilan etti. Bu riskli alandaki 3-5 bin civarı konut yıkılarak baştan yapılacak. Böylece, 25 bin kişilik Hakkari nüfusu da yeni ve sağlam konutlara kavuşacak.

Bakanlık, bölgedeki 9 ayrı kentte 30 bin konutta dönüşüm yapacak
Güneydoğu ve doğu Anadolu'da kentsel dönüşüm çalışmalarına hız veren bakanlık, Şırnak'ta da kentsel dönüşüm yapmak için çalışma başlattı. Kısa süre sonra Şırnak da Bakanlar Kurulu kararıyla riskli alan ilan edilerek dönüşüm süreci başlatılacak. Bakanlık, bölgede, Ağrı Patnos'ta 855, Ağrı Merkez'de 4 bin 400 konutun dönüşüm çalışmalarına başladı. Erzurum'da 2 bin, Mardin Merkez'de bin 100, Urfa Siverek'te 800, Diyarbakır Suriçi'nde 8 bin 500 ve Van Erciş'te 3 bin 500 konutun dönüşümü de devam ediyor. Elazığ'da 300, Erzincan'da 700 konutun dönüşümü için de şu anda Bakanlar Kurulu kararı bekleniyor. Bakanlık, ayrıca Siir ve Tunceli'de de kentsel dönüşüme başlamaya hazırlanıyor. Böylece bakanlık, bölgede 30 bine yakın binada kentsel dönüşüm yürütmüş oluyor.